DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kojiro Hyuga'nın kafa golü (Nankatsu-Meiwa)


80'lerde biz çok küçükken, mahalledeki tüm çocukların sadece 20 dakikalığına evlerine kapanmasına neden olan Kaptan Tsubasa (o dönemdeki adı sadece Tusuba'ydı) çizgi dizisindeki baskın karakterlerden Kojiro'nun attığı tek kafa golü olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Bana göre tüm serinin en iyi bölümü bu kafa golünü içeren, Türkiye'de Türkçe dublajlı olarak yayınlanan 44. bölümüdür.

Daha çok küçükken ailesi ile mutlu bir hayat süren Kojiro Hyuga kendi çapında futbol oynamaktadır. Futbol onun en büyük hobisi ve tutkusudur. Ancak daha sonra babasının rahatsızlanması ile işler kötüye gitmeye başlar. Babasının tedavi masraflarını karşılamak için ailesi tüm varını yoğunu satar fakat Kojiro sonunda yine de babasını kaybeder. Bunun üzerine bir tanıdıkları Kojiro'ya günlük gazete dağıtmak üzere küçük çapta bir iş verir. Artık tüm ailenin sorumluluğu Kojiro'nun omuzlarındadır. Kojiro, kendisi daha çok küçük olsa da evin en büyük erkek çocuğu olarak annesinin ve 3 küçük kardeşinin geçimini sağlamak zorundadır. Fakat o yine de futbol tutkusundan vezgeçmez ve gazeteleri dağıtırken bile top sürer.

Bütün bu yaşadığı zorluklar onu diğer çocukların üzerinde baskı kuran, sert mizaçlı bir yapıya sokar. Kojiro'nun kitabında kaybetmek yoktur. O kendini her daim zafere odaklamıştır. Bu yolda da kendisinden başka hiç kimseye güvenmemektedir. Gazete satmaktan ziyade futbol ile de ailesinin geçimini sağlayabileceğini farkeden Kojiro çok çalışır. Gücüne güç katar ve çizgi filmimizin kötü karakteri olur.

Japonya'nın en iyi oyuncusu olduğunu kanıtlamak için serinin baş karakteri olan Tsubasa'ya meydan okur. Tsubasa'nın takımı olan Nankatsu ile kendi takımı Meiwa arasında oynanan final müsabaksından önceki gece hastalanır. Ateşler içinde yatar. Takım doktoru "oynayamaz" raporu verse de bu Kojiro için sorun teşkil etmez. O elbette ki final maçını ve elindeki zafer fırsatını kaçırmayacaktır.

Maçta hastalığından dolayı fizik olarak kötü durumda olsa da diğer oyunculardan hala çok üstündür. Hırs, cesaret, tutku ve azim... Bu kafa gölünü atmadan önce ise şut çekerken bir kez daha söyler: "Annem, Mikoto , Naoko, Masaru ve babama o gün verdiğim sözü tutmak için gol atmak zorundayım!" Karşısında daha sonradan Japonya milli takımının ilk kalecisi olacak ve bana göre tüm serinin en karizmatik karakteri olan Genzo Wakabayashi vardır. ( sonrasında neler olduğunu paylaştığım videoda izleyebilirsiniz)

Kojiro'nun bu maçtaki bir diğer golü ise Türkçe dublajlı 47. bölümde verilmiş, izlemek isterseniz buyrun tıklayın .
Sayfa: