DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kredi kartı kullanmak


Öğrencilik yıllarımdan beri iki ayrı bankanın kredi kartını kullanırım. Ayrıca bir dönem bankacılık yapmış biri olarak bu konu üzerine bir iki kelam etmek isterim.

Bankalarda çalışan herkesin kredi kartı satmak gibi bir görevi vardır. Hatta buna şube güvenlik görevlileri de dahildir. Çünkü kredi kartları bankaların en çok kar ettikleri enstrümanlardan biridir ve tüm çalışanlar kredi kartı satışı üzerinden prim alırlar. Gerçi banka personeli kredi kartı sattığında çok küçük bir ekstra kazanç elde eder. Bu kazançla birlikte bankadaki konumunu sağlamlaştırır ki çoğu zaman önemli olan da budur. Zira bankalarda en çok satış yapan eleman en değerli elemandır. Bir kez kredi kartı kullandırmayı müşterinize alışkanlık haline getirirseniz, banka üye iş yerlerinden uzun vadede hatırı sayılır bir komisyon kazanır. Tabi konusunu dahi açmak istemediğim faiz gelirlerini de hanesine yazar. Bildiğim kadarı ile vatandaş artık kart aidatı konusunda bir hayli uyanmış vaziyette. O yüzden o konuya da hiç girmiyorum.

Peki niçin kredi kartı kullanırız? Kredi kartı kullanmak bize niçin cazip geliyor?

Eğitim esnasında kredi kartı kullanımının avantajları şu şekilde sıralanır :

*Yanınızda çok fazla nakit taşımak zorunda kalmazsınız.

*Para gibi sürekli elden ele dolaşan bir enstrüman olmadığı için daha hijyenik ve sağlıklıdır.

*Taksit ve puan gibi avantajlar sağlar.

*Bazı kartların prestijli olduğu düşünülür. Bir takım premium, black, vip, gold, platinium gibi sınıflandırılmış kartlar çevrenize ödeme gücünüzün yüksek olduğunu, yani "paralı" olduğunuzu gösterir.

*Assistance hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.(Birçok kredi kartı kullanıcısının assistance hizmetlerinden haberi yoktur.- Bazı kredi kartlarının özel araç kiralama, çilingir, tamirci, tesisatçı, hava limanı salonlarını kullanma imkanı gibi ücretli ve ücretsiz hizmetleri olabiliyor.-)

*Kredi kartı yerine cebinizde para taşıdığınızda, paranızı her an çaldırma ihtimaliniz vardır. Ancak kredi kartları bankaların sigortası altındadır. Kredi kartınız ile haberiniz olmadan yapılmış bir alışverişten bankanızı zamanında haberdar edebilirseniz, paranızı çoğu zaman geri verirler.

*Acil nakit ihtiyaçlarınızda kredi kartınız cebinizdeki güvencenizdir.

*Ay sonu gelecek ekstrenizle harcamalarınızı daha rahat muhasebeleştirebilirsiniz.

*Kredi kartı ile yapılan alışverişler vergiye tabi olduğundan her alışverişiniz resmi, belgelendirilebilir ve yasaldır.


Yukarıda yazdıklarım kredi kartı kullanımının pozitif yönleri. Peki kredi kartı kullanımının dezavantajları nelerdir?

Kredi kartının mucidi Frank Mcnamara bunu ilk bulduğunda "cepte para taşımak zorunda olmamanın avantajlarını" vurgulamış. Fakat parayı elimize sürmeden alışveriş yapmanın insanda gerçek bir ödeme hissiyatı uyandırmayabildiğini açıklamamış. Cüzdanınızdaki para ile alışveriş yaparken, paranızın azaldığını somut bir şekilde hissedersiniz. Cebinizdeki nakdiniz sıfırlandığında ise daha fazla alışveriş yapmanıza olanak kalmaz. Fakat kredi kartı kullanımı insanları para harcıyor oldukları hissiyatından uzaklaştırır. İnsanlarda benzer bir duygu yaratabilmek için örneğin casinolarda kumarhane fişi kullanılır. Paraya elini sürmeden onu harcayan veya kaybeden kişi bir süre "parasının azaldığı" gerçekliğinden uzak kalacaktır. Taki ödeme anı gelene kadar. Bu tip araçlarla size para harcatmak isteyen kurumların ilk hedefi harcadığınız paranın farkında olmadan cebinizdeki parayı tereyağından kıl çeker gibi siz harcamanın dayanılmaz neşesi içindeyken bunu yapmaktır. Bunun kurum için iki farklı avantajı vardır:

1- Eğer ödeme anında zorlanmazsanız para yerine geçen aygıtın size ne kadar kolaylık sağladığını düşünür ve bunu yakınlarınıza anlatırsınız.(Bu şekilde farkında olmadan reklam yapmış olursunuz) Bu da pazarlama zincirinin farklı bir halkasıdır. Bu arada banka yaygınlaştırdığı ağdan kazandığı faiz ve komisyon karlarını cebine indirir.

2- Ödeme anında güçlük çekerseniz faiz geliri elde eder. Fakat bu ikinci maddede durum sanıldığı gibi değildir. Banka hiçbir zaman sizin kart borcunuzu ödeyemez duruma gelmenizi istemez. Faiz geliri her zaman ciddi bir gelirdir. Ancak kredi kartı borcunu geç ödeyen kişiler bankalar nezdinde riskli müşteri grubuna girerler. Kart borcunuzu ödeyemeyip hapse girmeniz bankanın karına değil zararınadır. O yüzden bankalar daha çok düzenli ödemesi olan müşterileri severler. Belirlenen asgari ücreti ödeyen müşteri de "borcunu ödemeye niyetli" müşteri demektir.

Günümüzde banka müşterisi olmak bir yaşam şartı. Kredi kartı kullanmak neredeyse mecburileşiyor gibi. Aldığım bir duyuma göre bundan çok uzak olmayan bir gelecekte çipli nüfus cüzdanlarımıza kayıtlı kredi kartlarımızı kullanacakmışız. Yani artık cebimizde kredi kartı da taşımayacağız. Nüfus cüzdanımız kredi kartı yerine de geçecekmiş...
Sayfa: