DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kulak tıkanıklığıToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Askerde temizletmemden bu yana 3 yılı fazla oldu. Askerdeyken arkadaşımın eşek şakası yüzünden kulağıma su kaçtığında sol kulağım tıkanmıştı. Bir kez temizlettikten sonra düzenli olarak 6 ayda bir temizletmek gerektiğini dokturum tbelirtmişti. Ben tabi pamuklu kulak temizleme çubuğu kullandığım için idare ediyordum. Ara ara kulaklarımda akma oluyordu fakat tıkandığını hiç görmemiştim. Ta ki 5 gün önceye kadar...
7 ay kadar bir süre kulaklarımı temizleme çubuğuyla dahi temizlemedim. Babam kulak temizleme çubuğunun kulak için zararlı olduğunu duymuş, içerideki pisliği daha çok sıkıştırdığından bahsetmişti. O yüzden bıraktım. Sonra tekrar temizleme çubuğuyla temizlemeye kalktığımda kulağım direk tıkandı. Sol kulağımla hiçbir şey duyamaz oldum. Doktora gittim ve çok pis olduğunu söyledi ve temizlemeden önce 11 gün kullanacağım gliserinli damla verdi. Sertleşen kiri yumuşatıp temizlenmesini daha kolay kolaylaştırıyormuş. Günde 3 sefer 5 er damla kullanma önerisi var. İyi ama işte olduğum için bi 5 damla oradan gitti. Geriye kalan 10 u da yatacağım zaman kullanıyorum.İnanın işkence... İlk damlattığımda kulaklarımın ikisi birden tıkandı. Hafiften zonkla adiye tabir ettiğim çınlama başladı. Arada bir sağ kulağımın ağrısı oluyor. Bir de tıkalı olduğu için dış sesleri duyamasanız da içten gelen seslere daha çok yoğunlaşıyorsunuz. Uzun zamandır kendimi dinlemediğimi fark ettim. yemek yerkenki diş gıcırtıları, çenenizin kütürdemesi, kalp atışınızın kulaklarınıza kadar yaptığı pompa basıncı, mide guruldaması, dişlerinizi fırçalarken o fırçanın süpürme sesi vs. çoğu sesi daha rahat duyuyorsunuz. Yatmadan önce belirli frekansta kulağımın tırmalar gibi bir uğultu hissettim. Nereden gelir acaba kulağımla pislik arasında ses mi sıkışık kaldı derken elimi kalbime götürdüğümde anladım ki kalp atışımmış. 1 milisaniye kadar ufak bir fark var atışıyla kulakta hissi arasında. Ağızdan çıkan gaz bile kulağa kadar uğruyor, zara değiyor zar da tıkalı olduğu için atamayıp geri veriyor. Yani meğer östaki borusundan da gaz çıkışı oluyormuş :) Özetle kendinizle baş başa kalıyorsunuz.
Konuşurken kelimeler biraz peltekleşiyor. Ya da siz doğru söylüyorsunuz ama kendinizi tam duymadığınız için öyle geliyor. Konuşurken çok bağırıyormuşsunuz gibi hissediyorsunz. Kendi sesinizi daha çok duyduğunuz için öyle geliyor tabi. Aslında kısık bile konuşuyorsunuz.
Araçların motor sesleri, kuşlar, tamirhanelerden gelen sesler, inşaattaki çalışma, vurma ve kırma sesleri, insanların konuşmaları, mırıltı olarak duyuluyor ya da hiç duyulmuyor. Birden koca dünya da sadece siz varmışsınız gibi oluyorsunuz. Normalde boş muhabbeti sevmiyor olsam da şimdi biri muhabbet ettiğinde duymadığım için mi bilmiyorum ama muhabbet edip dinleyip konuşasım geliyor. Sanki yıllardır sağırım gibi hissediyorum. Alışmam 3 gün sürdü ve 5. gün bugün.
Yolda yürürken araçların seslerini duymadığınız için arkanızda hissetmeye çalışıyorsunuz. 6. hisse biraz daha fazla yük biniyor. Birinin sizi takip edip etmediğini, size bir şey söyleyip söylemediğini, ayak seslerinin hızlanıp yavaşlamadığını anlayamamak büyük şehirlerde tehlikeli olabilir. Bu sefer sürekli bir kontrol halinde, tedirginlik halinde oluyorsunuz.
Sesler, hayatımızda büyük ölçüde etkiler. Elinizden birden uçup gitmesi büyük yoksunluk hissettiriyor. Doğuştan sağır olmak belki hiç duymamak neler kaybettiğinizi bir nebze de olsun anlamanızı güçleştirir. Fakat sonradan kaybedildiğinde büyük sıkıntı içine düşüyorsunuz, psikolojik olarak da ciddi ölçüde yansıyor.
Sayfa: