DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kumbara kullanmakToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Enflasyonsuz ülkenin olmadığı, para basımının devamıyla da devam edecek olan değer kaybı bütün ülkeler için geçerli.
Fakat bizim kullandığımız kumbaraların artan enflasyon oranına etkisi çok çok düşük olacağı için ( ayakkabı kutuları hariç ) çocukluğumuzdan kalma eğlenceli alışkanlığımızı çok saf ve samimi buluyor ve kumbaramı her boşalttığımda mutlu oluyorum.
Hatta geçtiğimiz yıllarda istediğim bir fotoğraf makinesi için para biriktirmeye başlamıştım.
Birkaç ay geçtikten sonra merak edip kumbaramdaki parayı saymaya karar verdim.
Kabul ediyorum ki yaptığım aptalca şeylerden biriydi kumbarayı açmak. Evet o parayı harcadım...
Sonuç olarak istediğim fotoğraf makinesini hala alamadım.
Geçen ay da istediğim motosiklet için para biriktirmeye karar verdim. Henüz çok yol kat etmemiş olsam da inanıyorum ki istediğim motosikleti alacağım.
Bu konuda bana desteğini esirgemeyen kumbarama da ayrıca teşekkür etmek istiyorum... :)
İnsana biriktirmeyi-tutumlu olmayı öğreten bir tecrübe. Yalnız olayı paraya odaklaması kötü. Çünkü para biriktirmek insanın yapabileceği en kötü şeylerden biri. Zira değeri sürekli düşen bir şeyi kimse elinde tutmak istemez. Fakat insanlar paranın değerinin düştüğünü göremezler. Dolardır, eurodur, TL'dir hiç farketmez. Seri üretime geçilmiş ve sürekli yenisi yapılabilen şeylerin değeri düşmeye mahkumdur.

Basit bir örnekle şöyle izah edeyim : Örneğin halkın elinde toplam 1 trilyon para var diyelim. Bugün darphanelerde 1 trilyon daha para basılacak olsun. Bu durumda artık dolaşımda olan para 2 katına çıktığı için herkesin elinde bulunan paranın değeri yarı yarıya düşecektir. Devletler "enflasyon" adı altında darphanelerine para bastırırlar. Kimisinde az, kimisinde çok ama "Dünya devleti" olan her ülkede enflasyon vardır. Japonya'da bile.

Bu şekilde teknoloji ilerledikçe artması gereken hayat kalitesi daha da düşer.

Biraz daha detaya inmek gerekirse ; evimizde kullandığımız ampullerimiz artık enerji tasarruflu. Beyaz eşyalar A sınıfı enerji tasarufluyken "artık daha az elektrik faturası ödeyeceğiz" derdik. Şimdi herkeste A+++ filan var. Ama elektriğe ödediğimiz paralar azalmadı. Hepimiz artık bunları tecrübe ettik, dün 1 liraya aldığımız şeyi bugün 2 liraya alıyoruz. Yarın da 3 liraya alacağız.

Hal böyle iken, para biriktirmek demek, sürekli kayba uğramak demek. Elimizdekini har vurup harman savurmayı da önermiyorum elbette. Ama mutlaka üzerine yatırım yapılabilecek bir değer bulun ve paranızı bu şekilde değerlendirin derim. Yatırım yaptığınız şey de döviz, faiz, borsa filan gibi parayla direkt ilgili olan şeyler olmasın. Aksi taktirde para değer kaybettikçe yatırımınız da değer kaybeder.

Bunların yerine yeni bir iş kurmaya çalışın. Daha mı az paranız var? O halde yabacı dil öğrenin, bilgisayar kursuna filan gidin. Ya da daha önce görmediğiniz bir yere seyahate çıkın. Ya da en basitinden kendinize bir kitap alıp okuyuverin.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Küçükken asla beceremediğim bir şeydi kumbarada para biriktirmek. Kapağı, kilidi olsun-olmasın bir şekilde çıkarır harcardım bozukluklarımı.
İki hafta önce güzel bir kumbaram oldu ve ben de hevesle doldurmaya başladım içini. Her akşam eve geldiğimde cüzdanımdaki 5'likleri ve tüm bozukluklarımı hiç düşünmeden kumbaraya atıyordum. Bazen cömertliğim tutuyor, 10'luk ve 20'likler de attığım oluyordu. Ve sonunda dün, artık para atılamayacak kadar doldu kumbaram. En zevkli kısmı, kumbarayı açıp biriktirdiğim paraları saymaktı elbette. 15 günde 110 liradan fazla para biriktirmişim.

Bu şekilde bir yıl devam edersem, sonunda hayal ettiğim triportör ü alabilirim sanırım :)
Sayfa: