DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

LamotrijinToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Lamotrijin , Lamictal ve Pinral ilaçlarının etken maddesidir.

Bana neden Lamotrijin reçete edildi?

Lamotrijin çok farklı nedenlerle kullanılabilir. Epilepsi (Sara) hastaları epilepsi nöbetlerini durdurmak için Lamotrjin kullanabilirler. Ayrıca duygu durum dengeliyici etkiye sahiptir. İki uçlu mizaç bozukluğunda yükselme( Mani) ya da çökme (depresyon) yaşayan hastaları tedavi etmeye yardımcı olarak kullanılabilir. Lamotrijin genellikle lityum, Karbamazepin ya da Valproat gibi başka duygudurum dengeleyicilerle yeterli iyileşme sağlanamadığında denenir. İki uçlu mizaç bozukluğu bulunan hastalar duygudurumlarında herkesin yaşadığı ufak değişikliklerden çok daha ciddi ve şiddetli gel gitler yaşarlar. İki uçlu mizaç bozukluğunda duygudurum yükselmiş ya da çökmüş(inişli-çıkışlı) olabilir.

Duygudurum çok yüksek olduğunda buna hipomani ya da mani denir. Hipomani ve manili insanlar çok enerjik ve coşkulu hissedebilir. Ama huzursuz ve sinirli de olabilirler. Çok hızlı konuşup, çok az uyurlar. Akıllarında bir sürü düşünce ve plan vardır. "Yükselmiş" oldukları söylenebilir. Bu tip insanlar "coşkun" olduklarında kötü kararlar alıp, sonrasında bitkin düşebileceklerinden mizaç bozukluklarında düzenli tedavi gereklidir. İki uçlu mizaç bozukluğunda depresyon dönemleri de yaşanır. Belirtileri arasında üzüntü hissi, yorgunluk, uykusuzluk ve uykunun dinlendirici olmaması da vardır. Bu belirtileri azaltmak için antidepresan ilaçlarla tedavi gerekebilir. Lamotrijin duygudurumu dengelemeye yarar ve iniş çıkışların süre ve şiddetini azaltır.

Lamotrijin tam olarak nedir?


Lamotrijin antikonvülzan, duygudurum dengeleyici ya da antidepresan olarak sınıflandırılabilir.

Lamotrijin almak güvenli midir?

Genelde Lamotrijin'in doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak alınması güvenlidir, ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerin herhangi biri sizde mevcutsa Latrijin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz :

*Karaciğer ya da böbreklerinizde sorun varsa veya ailenizde karaciğer sorunu öyküsü varsa,

*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız.(Buna eczaneden aldığınız diğer ilaçlar veya alternatif ürünler de dahildir.)

*Hamileyseniz, emziriyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız.

Lamotrijin'in normal dozu nedir?

Lamotrijin dozu tek başına ya da başka duygudurum dengeleyiciler veya antikonvülzanlarla birlikte alıp almamanıza bağlı olarak değişebilir.

Tek Başına Lamotrijin : Başlangıç dozu iki hafta süreyle günde 25mg'dır. Daha sonra doz iki hafta süreyle günde 50mg'a çıkarılır. Normal doz günde 100mg ile 200mg arasındadır.

Valproat ile beraber Lamotrijin : Başlangıç dozu iki hafta süreyle iki günde bir 25mg'dır. Daha sonra doz iki hafta süreyle her gün 25mg'a çıkarılır. Normal doz günde 100mg ile 200mg arasındadır.

Karbamazepin ile beraber Lamotrijin : Başlangıç dozu iki hafta süreyle günde 50mg'dır. Daha sonra doz iki hafta süre ile günde iki kez 50mg'a çıkarılır. Normal doz günde 200mg ile 400mg arasındadır.

Lamotrijin kullanırken doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiği an alın.

Kendimi iyi hissettiğimde Lamotrijin almayı bırakabilir miyim?

Hayır. Lamotrijin almayı bıraktığınızda hastalık belirtileri ve sıkıntılar tekrarlayabilir. Ne zaman bırakmanız gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Lamotrijin (Lamictal, Pinral) bağımlılık yapar mı?

Lamotrijin bağımlılık yapmaz.

Lamotrijin kullanmaya başladığımda ne olacak?

İki uçlu mizaç bozukluğu olan birçok hastada inişli-çıkışlı rahatsızlık dönemleri görülür. Lamotrijin kullanımı birçok hastada bu iniş-çıkışların şiddetini ve sıklığını azaltır. O yüzden Lamotrijin'in tedavideki olumlu etkilerini anlamak aylar, hatta yıllar alabilir. Lamotrijin'in işe yarayıp yaramadığını anlamanın en iyi yolu ilacı kullanmadan önceki ve ilacı kullandıktan sonraki iniş ve çıkışların sıklık ve şiddetini karşılaştırmaktır. Kendinizi daha iyi hissetmeden önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bunların çoğu oldukça hafif şiddettedir ve genellikle birkaç hafta içinde kaybolur.

Lamotrijin'in yan etkileri :

Görselde gösterdiğim tabloya bakın. Tabloda gösterilmeyen yan etkiler de olabileceğini unutmayın. Yan etkiler konusunda endişe duyuyorsanız mutlaka doktorunuza bilgi verin.

Lamotrijin ile alkol kullanımı :

Lamotrijin alan insanlara alkol kullanmaları önerilmez. Bunun nedenihem Lamotrijin'in hem de alkol kullanmanın uyuşukluğa neden olmasıdır. İkisi bir arada alındığında ciddi uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşme ya da kazalara yol açabilir. Bunun yanı sıra alkol almak hastalığınızın gidişatını olumsuz etkileyebilir. Özellikle aşırı içki içmenin buna yol açması pek olasıdır. Lamotrijin kullanmaya başladığınız ilk bir iki ay alkol almaktan kaçının. Bu süre sonunda içki içmek isterseniz, her zaman içtiğiniz içkiden bir kadeh deneyip nasıl hissettiğinize bakın. Sizi uyuşuklaştırmazsa az miktarlarda içki içmenizde sorun olmayabilir. Alkol insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle ilaç alırken içki içmeye karar verdiğinizde çok dikkatli olmanız gerekir.

Canının içki içmek istedi diye asla ilacınızı almayı ihmal etmeyin. Alkol alıyorsanız, mutlaka az için. Asla alkol alıp araç kullanmaya kalkmayın. İlaç kullanırken alkol kullanmanızın uygun olup olmayacağını mutlaka doktorunuza da sorun.
Sayfa: