DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Maharlika


Maharlika Tagalogça'da antik Filipinler'in Luzon Adası'ndaki feodal savaşçı sınıfına verilmiş İspanyolca'ya "Hidalogo" olarak çevrilmiş anlamı "özgür" ve "asil" olan, Filipinler'in bilinen eski ismi. Filipinliler İngilizce karşılığını noble yani "asil" olarak ifade ediyorlar. Fakat bildiğiniz gibi Filipinler ülkesine gelen vurmuş giden vurmuş. İspanyol, Japon, Çin ve Amerikan sömürgesinden bir türlü kurtulamayan Filipinler sömürülmeye ve yozlaşmaya öyle alışmış ki olaylara bizdeki tepkinin onda birini veremez olmuşlar. Magellan'ın Filipinleri keşfetmesinden sonra İspanyol kralının ismi olan Philip'e atfen ülkeye Filip'in adaları anlamına gelen Filipinler ismini koymuş (The Philippines) İspanyol sömürgesinden sonra diğer ülkeler tarafından sömürülmeye devam eden ülkenin ismi Filipinler olarak kalmış. Yani anlayacağınız ismi bile yoz.

Maharlika sınıfı ise Visaya Halkı'nın Timawa sınıfının bir alt asalet derecesine aittir fakat Filipincede yanlışlıkla kraliyet derecesi olarak ifade edilmiş ve bu ifade değiştirilmemiştir.

Fakat bugünlerde Filipinler devlet başkanının gündeme taşıdığı bir konu ülkenin isminin değiştirilmesi ve yeniden Maharlika olması. Başarabilir mi bilinmez.
Sayfa: