DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Manik-depresif kişilik bozukluğu


"İki uçlu mizaç bozukluğu" ve "bipolar bozukluk" olarak da bilinen bu psikolojik rahatsızlık, mani ve depresyon atakları ile karakterizedir. Hastalığın nedeni henüz net olarak bilinmemekte fakat genetik faktörlerin önemli bir rol oynadığı aşikar. Çünkü manik-depresif hastalarının %50'sinin anne veya babasında da aynı rahatsızlık görülmüştür.
Mani döneminde aşırı neşe, depresyon döneminde ise aşırı umutsuzluk hissi yaygındır. Bu atakların arasındaki dönemde ise kişi normale döner. Mani döneminin hafif düzeyde seyretmesi ise "hipomani" olarak adlandırılır.
Bazı hastalar mani ve depresyon dönemlerini aynı anda geçirebilirler. Hastalar mani ve depresyonu eşit oranda görebilirler veya biri daha baskın olabilir.
Toplumda görülme oranı %1-2 civarındadır. Hastalar genellikle ilk ataklarını 20'li yaşlarında geçirirler fakat 4-5 yaşlarında veya 60'larını geçtikten sonra ilk ataklarını geçiren örnekler de vardır. Bir manik-depresif hasta, hayatı boyunca ortalama on atak geçirir. Genellikle ilk atak, uzun süreli uykusuzluğun ardından görülür.

Mani belirtileri
Aşırı neşe (aniden aşırı sinirliliğe dönebilir), enerji artışı, uyku ihtiyacında azalma, muhakeme yeteneğinde bozukluk, iştahta artış, cinsel istek ve aktivitede artış, çok hızlı ve fazla konuşma, konuşurken konudan konuya atlama, savurganca para harcama, aşırı özgüven...

Depresyon belirtileri
Belirtiler, bildiğimiz depresyon belirtileridir fakat manik-depresifler, depresyon dönemini normal bir depresyona göre çok daha ağır geçirirler. Bu depresyonların intiharla sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Manik dönemde hasta sakinleştiricilerle yatıştırılabilir. Lityum ve valproik asidin(antiepileptik bir ilaç) akut mani tedavisinde etkinliği kanıtlanmıştır. Fakat uzun vadede bir sonuca varmak için psikoterapi veya grup psikoterapisine başlanması gerekebilir.
Sayfa: