DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Martı beslemekToplam 14 fotoğraf bulunmaktadır
Her yıl olmasa da iki senede bir tecrübe ettiğim durum. Martılar bulunduğum bölgedeki evlerin çatısına yuva yapıyorlar ve 1-2 senede bir yavrulardan bir tanesi evimin avlusuna veya önüne düşüyor.
Ondan sonra da bas bas çığlıklarla annelerine seslerini duyurmaya çalışsalar da artık onlar için çok geç oluyor. Çünkü mahalle arasına düşen bir martı ya besinsiz kalıp açlıktan ölüyor, ya da kediler paralayıveriyor hayvancağızları. E tabi arabalar ezebilir, insanlar zevk için tekmeleyebilirler filan onlar da işin ekstrası.
Tabi ben de dayanamayıp alıyorum ve uçmaya başlayana kadar besliyorum bu martıları.

Çoğu insanın yaşadığı bir yanılsama var, uçamayan bir martı gördüklerinde , kanadı kırık filan zannediyorlar. Bu şekilde bir martı görürseniz çok büyük ihtimalle biliniz ki o martı daha yavrudur. Yavru olduğundan kanatları yeterince gelişmemiş ve o sebeple uçamıyordur.

Artık bu durumu senelerdir tecrübe ettiğimden, böyle bir durumla karşılaştığımda hemen yavru martıyı alıyorum ve beslemeye başlıyorum. Bu arada birçoğunuzun gözüne martı büyük gözükebilir, fakat inanın yavruları da büyük oluyor..:) Yetişkin zannedebiliyor insan.

Peki martı nasıl beslenir? Yavru martı beslerken, vapurdan büyüklerine simit attığınız anları unutun. Çünkü küçüklerin besin değeri yüksek ve protein içerikli yiyeceğe ihtiyaçları var. Yani balığa. Balık, yavru martınızın boğazından geçebilecek büyüklükte, yani daha doğrusu küçüklükte olmalı. Yani mümkünse küçük boy hamsi, yoksa istavrit veya sardalya tipi balıkları tercih etmelisiniz. Balığı temizletmenize gerek yok, martılar genellikle hepsini yiyebiliyorlar. Bazen lokma lokma yeselerde, tercihleri bir kerede yutmak oluyor.

Bu arada, martının yanına büyükçe bir leğen ile su koymayı unutmayın. Bu suyu hem içmek için, hem de kendisine gerekli bakımı yapmak için kullanacaktır.

Ayrıca martınıza çok fazla yaklaşmayın, çünkü bu onun fazlaca korkmasına ve kalp ritminin bozulmasına sebep olabilir. Yapacağınız yardımları mümkün olduğunca uzaktan ve dokunmadan yapın.

Bu şekilde bir yavru martı beslediğinizde en fazla 1bucuk 2 ay içerisinde uçup gidecek ve muhtemelen sizi bir daha hatırlamayacaktır. Vapurdan martılara simit attığınızda, belki bir tanesi sizinkisidir diye düşünebilirsiniz..:))
Sayfa: