DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Maskülizm (Maskülinizm)


Maskülizmin , ciddi ölçüde feminist düşünce yapısının karşıtı olduğu söylenebilir. Feminen düşünce yapısına sahip bireylere nasıl feminist deniliyorsa maskülen düşünce yapısına sahip bireylere de maskülist deniliyor. Fakat yine de maskülizm, feminizmin direkt zıddı değildir. Maskülizmin bir diğer adı da maskülinizmdir.

Toplumun ataerkil olmasını savunmaktan çok erkek haklarının yükselen feminist düşünce karşısında müdafaasını yapan bu düşüncenin Türkiye'nin batı kesimlerinde yayılması gerektiği kanaatindeyim. Zira ezilen kırsal kesim kadınından ziyade batıdaki Türk kadını, ezilmiş hem cinsini işaret edip sanki hak kaybına uğrayan kendisiymiş gibi sürekli daha fazla maddi ve manevi hak elde etmiştir ve etmeye de devam etmektedir.

Batıdaki kadın erkeğe göre daha fazla eğitim, iş, sağlık, barınma, sosyal ve hukuki haklara sahipken hala bıdı bıdı eder, kafa ütüler. Kadının "kadın hakları" filan diyerek erkeği ikinci sınıf vatandaş yerine koymasına müsade edilmemelidir. Zira sadece batılı erkekler farkedeceklerdir ki, kadının düşünme ve empati kurma yeteneği gün geçtikçe zayıflamaktadır. Çünkü kadının hayatla mücadele etmesi gereken her yerde erkek devreye girmekte ve kadına sonsuz fedakarlıklar yaparak kadının üzerindeki hayat mücadelesini olması gerekenden çok daha fazla hafifletmektedir. Hal böyle olunca kadınlara artık "düşünmek" bile yorucu gelmeye başlamıştır.

En basitinden internette uzun yazılar yazan ve faydalı paylaşımda bulunan kişilerin hangi cinsiyette olduğunu tahmin edin.:) Kadınlar ise çoğu zaman aynı fikirde oldukları bir yazının altındaki "like" butonuna basmaktan dahi imtina ederler. Eğer bir paylaşım yaparlarsa yaptıkları bu paylaşım, menfaat ve dikkat çekme üzerinedir. Onlardan kitap okumalarını beklemeyin. Uzun yazılar okurken bile yorulduklarını söylerler.
Çalışan ve üreten kesimi düşünün. Dünyanın hiçbir yerinde kadınların çalışma oranı erkeklerin çalışma oranını geçmemiş hatta yaklaşmamıştır. Ha eskiden kadınlar evde çalışırlardı, ona sözüm yok.Emekçi annelerimize, anaannelerimize hürmetim sonsuz... Fakat şimdi yemekler dahi hep dışarıdan söyleniyor. Düzenli bulaşık yıkayan kadın sayısı günden güne azalıyor. Yaşı 25'in altında olan kadınların büyük çoğunluğunun fazla kilo almaya başladıkları dahi söylenebilir. Genç oldukları halde kilo problemi yaşayıp "su içseler yaradığını" düşünenlerin problemleri akıllarında.
Kadın, maalesef okumayan, yazmayan, çalışmayan ve hatta düşünemeyen bir hal almaya başlıyor. Herşeyden önce buna bir dur demek gerekiyor. En nihayetinde kadının bu hale gelmesi erkeğin de kadının da zararına işliyor. Toplumsal yapı bozuluyor. İnsanlık tüketime odaklanıyor. Aile kavramı yok oluyor.

İşte bu yüzden maskülizmin önemi artıyor. Bir takım erkek haklarının toplum lehine yeniden düşünülmesi gerekiyor. Kadına pozitif ayrımcılık yaparak veya kadını eve hapsederek kadının yüceltilemeyeceği anlaşıldı. Kadınların her alanda daha aktif olmasının sağlanması gerekiyor.
Sayfa: