DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Mihail Yevgrafoviç Saltıkov - ŞçedrinToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Ülkemizde neredeyse hiç tanınmayan Saltıkov Sçedrin 19. yüzyılın ikinci yarısında toplum hayatının ileri gelen simalarından biridir. Bütün ileri fikirleri benimseyen Saltıkov sansürün bütün çırpınışlarına rağmen eşine rastlanmayan bir hiciv kuvvetiyle en kuvvetli hücumlarını yapmıştır. Görünüşte çok masum olan ve hiçbir sansüre koz vermeyen kendine özgü bir hikaye dili oluşturan Rus basınının korkunç bir baskı altında bulunduğu bir dönemde demokrasinin sesini duyurabilmiştir.
Saltıkov 1826’da Tver eyaletinin Spas-Ugol köyünde asil bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası büyük güçlü ve merhametsiz bir toprak ağasıydı. O devirde Rusya’da kölelik hüküm sürüyordu, küçük Saltıkov böyle bir ortamda yetişti. Böyle olmasına rağmen toprak köleliğine büyük bir nefret duyuyordu. Ailesinin topraklarında geçirdiği yıllar masallarında görüleceği gibi edebi yaratıcılığına damgasını vurdu.
10 yaşındayken Moskova’ya gönderildi, Soylular Enstitüsü’nde eğitimine başladı. 1938’de okulun en başarılı öğrencisi olduğu için kaydını Çar Köyü Lisesi’ne aldılar. Lisede sadece Rusya'nın yüksek bürokratlarını yetiştirmekle kalmamış, Dekabristlerde görüleceği gibi devrimci fikirlere de beşik olmuştur.
Bu fikirler Saltıkov Sçedrin’e çok tesir ediyordu. ‘’ o zaman okul sıralarını yeni terketmiştim, Belinski’nin yazılarıyla yetiştiğim, onun fikirleriyle dolu olduğum için gayet tabii batı Avrupa fikirlerinin hararetli bir taraftarıydım. Ama benim tuttuğum Avrupalılar o devirde Rusya’da ün salmış Alman filozofları değildi. Ben daha çok Fransa’ya bağlıydım. İnsanlığa karşı duyulan inanç altın çağın arkamızda değil de önümüzde olduğu fikri, bir kelime ile güzel olan, insana karşı sevgi uyandıran her şey bize ordan geliyordu.’’
Yeni bir cemiyet uğruna mücadele etmek arzusunu Saltıkov ömrünün sonuna kadar muhafaza etmiştir. Ama ilk sıralar müthiş bir istekle kendini kaptırdığı Fransız ütopist sosyalistlerinin bir çok fikirlerini sonradan benimsememeye başlamıştır. Bu fikirlerin tesiri Saltıkov’un ilk eserlerinde açıkça görülmektedir. Saltıkov sosyal eşitsizliğe karşı kuvvetle cephe almıştır. Bu Saltıkov’un Viatka şehrine sürülmesine sebep olmuştur( karışık bir iş adlı eseri yüzünden).
Burada valinin kızı Yelizaveta Opollonova Baltina ile evlenmiş bu evlilikten bir oğlu ve bir kızı olmuştur.
Ama Saltıkov maddi sıkıntılar yüzünden devlet hizmetini bırakmamıştır ve 1855 yılına kadar orada kalmıştır. Sürgünden döner dönmez cüretli hicivlerine devam etmesine ve günün en ileri fikir dergisinin ( Sovremennik) daimi yazarlarından olmasına rağmen devlet hizmetine devam etmiştir. İleriki yıllarda vali muavinliğine kadar yükselmiştir. Memuriyet döneminde rüşvetle ve toprak ağalarının keyfi davranışlarıyla savaşan onurlu bir idarecidir. Sonunda dikbaşlılığı yüzünden ‘’ hastalık nedeniyle’’ istifa etmek zorunda bırakılır.
Bundan sonra geçici bir süre Moskova’ya yerleşti ve Puşkin’in kurduğu efsanevi Sovremennik Dergisi’nde Nekrasov’un baş yardımcısı oldu. 1864-1868 yılları arasında Penza vilayeti hazine idaresini yürütmek üzere önce Tula’ya sonra da Ryazan’a gönderildi, ancak vilayet jandarma şefinin kendisi hakkında verdiği son derece olumsuz bir rapor üzerine memuriyet hayatı tamamen sona erdi. 1868 yılında Nekrasov’un davetiyle bir başka efsanevi edebiyat dergisi olan ‘’Vatan Notları’’ adlı dergide çalışmaya başladı.
Nekrasov’un ölümünden sonra derginin başına geçmiştir. 1884’te dergi kapatılana kadar bu görevde kaldı. ama Saltıkov bu darbenin sarsıntısına rağmen durmadan bu işe devam etmiştir. 1889 yılında hayata gözlerini yummuştur. Vasiyeti uyarınca Peterburg’da, Turgenyev’in yanına gömülmüştür.
Sayfa: