DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Mikado oyunuToplam 10 fotoğraf bulunmaktadır
Mikado, eski Çin'de ortaya çıktığı iddia edilen bir çubuk oyunudur. El becerisine dayanan bu oyun, görsel ve uzamsal zekanın gelişimine de katkı sağlar.
Mikado, 41 çubukla ve en az iki kişiyle oynanır. Çubukların puan değerleri farklıdır. Mikado denen çubuk bu oyunun şahıdır, oyunda 1 tane mikado çubuğu bulunur ve bu çubuk 20 puan değerindedir. Diğer çubukların puanlaması ve adetleri ise şu şekilde:
mandarin: 5 adet, 15 puan
bonzen: 5 adet, 5 puan
samurai: 15 adet, 3 puan
kuli: 15 adet, 2 puan
Bütün çubukların mikado ortada kalacak şekilde ve yüzeye dik biçimde tutulup serbest bırakılmasıyla oyun başlar. Sırayla çubuklar toplanır ve bu sırada diğer çubukları hareket ettirmemek oyunun temel kuralıdır. Böylece "kımıldadı, hayır kımıldamadı" tartışmaları da tüm eğlencesiyle başlar. Eğer oyuncu mikado ve mandarin çubuklarından topladıysa, çubuk toplamaya devam ederken bunları yardımcı çubuk olarak kullanma hakkına sahip olur. Tüm çubukların toplanmasının ardından puanlar hesaplanır ve kazanan belli olur.

Mikado oyunuyla, 5 yaşımdayken dayımın mikado çubukları hediye etmesi sayesinde tanıştım. Akşamları olabildiğince kalabalık bir şekilde yuvarlak bir masanın etrafına toplanıp oyun oynamamız en büyük eğlencemdi. Her akşam defalarca oynamamıza rağmen, çubukların kutusuna konmak üzere toplandığını anladığım anda itiraz ve ısrarlarıma başlayıp insanları bıktırıyordum. Yıllar geçtikçe, artık o masanın etrafında pek de kalabalık olamadığımız için mikado bendeki etkisini yitirdi ve oyun bir köşede unutulup kaldı.
Birkaç gün önce birden bire aklıma gelince her yerde aramama rağmen çubuklarımı bulamadım. Gittiğim oyuncakçılarda da oyunu bulabilmek bir yana, mikadodan haberdar olan biriyle bile karşılaşamayınca iş başa düştü ve mikado çubuklarımı kendim yapmaya karar verdim. Marketten aldığım çöp şişler ve ojelerimden başka bir malzemeye ihtiyacım yoktu. Şişleri boyamaya başlayınca, işin bu kısmından da zevk aldığımı fark ettim, terapi gibi bir şeydi. Üç gün boyunca akşamları yarım saatimi ayırarak ve günün stresini üzerimden atarak şişleri boyadım. Bence çok da güzel oldu :)
Ekranların arkasında sürüp giden, yabancı bir dünyaya ait olan oyunlara bir ara verip büyük bir arkadaş grubuyla mikado tecrübesini yaşamayı herkese tavsiye ediyorum. Ayrıca zamanı ve becerisi olanlara da mikado çöplerini kendileri üretmelerini öneriyor, iyi eğlenceler diliyorum.
Sayfa: