DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Minibüste şoförün yanındaki koltuğa oturmak


Muratlı - Çorlu arası kısa koşu dediğimiz 35 km'lik bir yolda minibüsün arka taraflarda yer olmadığı için ön tarafta şoförün yanındaki koltuğa oturmak zorunda kaldım. Normalde ben ön koltuklarda oturmayı sevmem. Arka ya da orta koltuklar benim için daha iyi. Ön koltukta oturduğunuzda birine yer vermek istediğinizde bence arka ve orta koltuklara oranla daha zor oluyor. Ayrıca minibüslerde siz yol ücretini kolayca verebilseniz de diğer yolcuların parasını alıp şoföre ulaştırma işi size düşüyor. Tabi şoförde yola mı bakayım yoksa müşteriye mi diye düşünmek yerine nasılsa siz varsınız diye direk size paranın üstünü uzatıyor.O yolculukta 12 civarı insanın para üstünü ben ayarlamıştım. 35 km'yi normalde özel bir araç 15 dakikada alırken, minibüsler dur kalk yaptıkları için 45 dakikada alıyor. 00.00-08.00 iş çıkışı bindiğim için koltukta daha sonra uyuyakalmışım. 15-20 dakika kadar o şekilde seyir ettikten sonra ani bir frenle uyandım. Ön camla aramda refleksim hızlı olduğu için bir karış fark kala tutundum. Az kaldı camdan uçuyordum. Daha sonra camın çatlak olduğunu farkettim. Yani tutunmasaydım camdan dışarı uçabilmem an meselesiymiş. Önde oturuyorken eğer emniyet kemeri varsa takın. Ayaklarınız yere sağlam bassın ve bir ayağınız ileride diğeri biraz geride olsun ki frene karşı sizde bir tepki gösterebilesiniz.
Bundan birkaç yıl önce minibüs şoförünün yanındaki koltuğa oturan bir kız için sapık ruhlu kişiler tarafından hiç hoş olmayan şeyler söylenirdi. Toplumdaki erkeklerin bu saçma sapan algısı yüzünden bu koltuğa oturan bir kız göremezdik pek. Şoförün mekanın ağası konumunda olduğu, kızın ise ona yakınlaşmak için ön koltuğa oturduğuna dair fantezisel düşünceleri olmaktaydı erkeklerin. Bu da kendilerinde bulunduğu bir fazlalıktan ötürü kendilerini çok başka birşey sanan, kızın her yaptığı hareketi kendisine yontan bir dizi erkek söyleminden biriydi.

Şimdi ise durum biraz farklı. Şu zamanda belki de kimse birbirinin umrunda olmadığı ve zaten de bir kızın böyle bir amaca kesinlikle sahip olmadığı anlaşıldığı için ön safhalarda oturan kızları daha çok görür olduk. Ama hala bu sapık fikirlere sahip olan kişiler vardır diye söylüyorum. Ön koltuğa oturduğun zaman, yanına oturup seni sıkıştıran, bacaklarını açıp oturan bir insan olmaz. Kafana çanta yemezsin. Ya da minibüs tıklım tıkış olduğunda herhangi biri üstüne abanmaz, çünkü sen öndesindir ve kalabalıktan uzaksındır. İster kulaklığını takar müziğini dinlersin, istersen açıp kitabını okursun. Ha bir de "şurdan bir kişi uzatır mısınız?" derdin de olmaz. Şoför yanındadır zaten. Verirsin paranı, yolunu izlersin. Ön koltuğa oturmaktaki bütün amaç bundan ibarettir.
Sayfa: