DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

MirtazapinToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Mirtazapin, piyasada Remeron, Mirtaron, Velorin, Zestat, Minelza, Redepra isimleri ile bilinen ilaçların etken maddesidir.

Mirtazin neden reçete edilir?

Mirtazapin depresyon tedavisinde kullanılır. Depresyon günümüzde sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Depresyonun getirdiği duygudurum değişiklikleri günlük yaşamın normal iniş-çıkışlarından farklıdır. Depresyon hastalığında insanlar zamanın çoğunda kendilerini üzüntülü hissederler ve onlara bu üzüntünün sonu yok gibi gelebilir. İnsanlarda sıklıkla fiziksel belirtilerde görülür. Yorgunluk ve iyi uyuyamama çok yaygındır. Aynı şekilde iştahta değişiklikler de sık görülür. Depresyon hastalığı sırasında insanlar yaşamın tadına varamadıklarını söylerler.

Depresyon birçok şekilde tedavi edilebilir. Bazı insanlarda "konuşma" terapileri de etkilidr. Birçok insanda depresyon belirtilerini gidermek için genellikle antidepresanlara güvenilmektedir. Ağır depresyon hastalığı sırasında antidepresan ilaçların tedavi etkileri kanıtlanmıştır.

Mirtazapin tam olarak nedir?

Mirtazapin bir sakinleştirici ya da uyku ilacı değildir. Mirtazapin yeni nesil bir antidepresandır.

Mirtazapin kullanılması güvenli midir?


Mirtazapinin doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak alınması güvenlidir, ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerin herhangi birinin varlığında :

*Epilepsi, diyabet, glokom, kalp, karaciğer, böbrek veya prostat sorununuz varsa,

*Başka herhangi bir ilaç kullanıyorsanız. Buna kantaron gibi eczaneden reçetesiz aldığınız ilaçlar da dahildir.

*Hamileyseniz, emziriyor veya hamile kalmayı düşünüyorsanız,

mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Mirtazapinin normal dozu nedir?

Mitrazapinin başlangıç dozu genellikle günde 15mg ile 30mg arasındadır. Önerilen doz ise günde 30mg'dır. Mirtazapinin çoğunlukla günlük en yüksek dozu 45mg'dır. Bazen doktorunuz daha yüksek doz da önerebilir.

Mirtazapin kullanırken almayı unutsam ne yapmalıyım? (Doz atladığımda ne yapmalıyım?)

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse , aklınıza geldiği an alın.

Mirtazapin bağımlılık yapar mı?


Mirtazapin azaltılmadan bırakıldığında, tıpkı diğer bazı antidepresan ilaçlar aniden kesildiğinde de ortaya çıkan "çekilme" belirtileri görülebilir, ancak Mirtazapin bağımlılık yapmaz. "Çekilme" belirtileri arasında kaygı, baş dönmesi, mide bulantısı ve uykusuzluk yer alır. Bazı hastalar şaşkınlık ve keyifsizlik hali yaşarlar. Bu belirtiler mirtazapinle nadir görülür.

Mirtazapin ile alkol kullanımı :

Mirtazapin alan insanların alkol kullanması önerilmez. Bunun nedeni hem mirtazapinin hem de alkolün uyuşukluğa neden olabilmesidir. İkisi aynı anda kullanıldığında, ciddi uyuşukluk görülebilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol kullanmak depresyonu daha da kötüleştirebilir. Özellikle aşırı içki içmenin buna yol açması pek olasıdır. İnsanlar mirtazapin almaya alıştıklarında çok küçük miktarda her zaman içtikleri içkiden deneyerek nasıl hissettiklerine bakabilirler. Eğer bir uyuşukluk hissetmezlerse çok küçük miktarlarda içmeleri belki de sorun yaratmayacaktır. Ama yine de ilk 1-2 ay içki içmekten kaçının. Özellikle ilaç kullanırken alkol alırsanız çok dikkatli hareket edin.

Bir içki canınız çekti diye asla ilacınızı almayı bırakmayın. Mirtazapin tedavisi sırasında alkol alıp araç kullanmaya kalkamayın. Mirtazapinin alkol ile kullanımı hakkında mutlaka doktorunuza danışın.

Mirtazapin kullanmaya başladığımda ne olacak?

Antidepresanların hepsi yavaş ve zamanla etkili olurlar. İnsanlar Mirtazapin kullanmaya başladıktan 3-4 hafta sonra kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar. Hastalığın etkisindeki bireylerde yakınmaların tümü aynı sürede azalmaz. Farklı belirtiler farklı zamanlarda iyileşebilir. Birçok insan 2-3 hafta içerisinde iyi olduklarını söylerler, bu durum dışarıdan da fark edilebilir. Buna karşın, antidepresanların tam etkisi genellikle 4-6 hafta sonra ortaya çıkar. Antidepresanların tam etkisinin hissedilebilmesi için kullanılmaya devam edilmesi çok önemlidir.

Mirtazapinin yan etkileri :

Mirtazapin kullanırken kendinizi daha iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bu yan etkilerin çoğu birkaç hafta içinde kaybolur. Paylaştığım görselde olası yan etkiler görüldüğünde ne yapılması gerektiği gösteriliyor. Bu görseldeki yan etkiler ilacı kullanan herkeste görülmez. Fakat tabloda olmayan farklı yan etkiler de görülebilir. Yan etkiler ile ilgili mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Kendimi iyi hissettiğimde mirtazapin almayı bırakabilir miyim?

Hayır. Mirtazapin kullanmayı bırakırsanız, hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Yeniden depresyon hastalığını yaşama riskini azaltmak için hastalık belirtileri düzeldikten ve kendinizi iyi hissettikten en az 6 ay ve hatta daha uzun süre antidepresan kullanmanız gerekebilir. Birçok bilimsel araştırmada bu durumun herhangi bir zararı saptanmamıştır. Mirtazapin kullanmayı ne zaman bırakacağınıza mutlaka doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.
Sayfa: