DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

No poo akımıToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
İngilizce'deki "no" ve "shampoo" kelimesinin kısaltılmışı olan "poo" kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Amerika ve Avrupa'da yaygınlaşan bu akım "şampuanlamama" olarak çevrilebilir. Bu akımı takip edenlere ise "no-pooer" deniliyor.

Kullandığımız hemen hemen bütün şampuanlarda hatta zararlı kimyasalları içermediğini düşündüğümüz bize piyasada organik olarak sunulan şampuanlarda bile solyum lauril sülfat(SLS) var. Bu ve bunun gibi kimyasallar saçımızın doğal yağ yapısını bozarak, hem çabucak yağlanmasına neden oluyor, hem de istediğimiz temizliği elde edemeyip şampuan reklamlarında bize gösterilen ve olmasını istediğimiz o"parlak ve ışıldayan saçlara" kavuşmamızı engelliyor. No-pooer'lar saç derimizin kendi kendisini temizleyen bir yapısının olduğunu savunurak, saçlarımız yağlandığında temizlemek için kullandığımız şampuanlar, vücudumuzun daha çok yağ üretmesine sebebiyet vererek saçlarımızın iki gün geçmeden yağlanmasına ve çeşitli deri rahatsızlıklarına yol açtığını söylüyorlar. Daha doğal ve sağlıklı bir yaşantı için kimyasallarla dolu bu ürünleri kullanmayı bırakarak saçlarını sadece su ile veya karbanot, elma sirkesiyle yıkayıp en fazla 6 hafta sonra gerçekten sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olduklarını belirtiyorlar. Bunu deneyen birçok kişi var, sonuna kadar devam edebilenler ise son derece memnun. Kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 veya 2 hafta kadar yağlı saçlarla dolaşmak mecburiyeti, işin en sıkıntılı kısmı gibi görünüyor. Şampuana alışmış saç derisini dengeye sokma sürecinde saçlarımızı ne kadar karbonatla yıkayacağımızı belirlemek de önemli bir konuymuş. Yağlı saçların daha fazla karbonata, kuru saçların ise daha fazla elma sirkesine ihtiyacı oluyormuş. Normal rutine kavuştuktan sonra sadece su ile yıkamak yeterli oluyormuş. Ayrıca kil ile yıkayanlar da varmış saçlarını. Kimyasala hayır, doğala evet mantığıyla bunların haricinde birçok doğal ürün kullanabilirmişiz yani. No-poo'cuların diğer bir dayanağı, kimyasal maddelerle doğanın kirletilmesine katkıda bulunmaktan kaçınıyor olmak. Hem kendimizi, hem doğayı korumak hem de bu ürünlerin maliyetlerinden kaçınarak cebimizi rahatlatmak oldukça mantıklı görünüyor.
Bize önerilen karbonat ve elma sirkesi uygulama şekli ise şöyle;
Bir bardağa 1 veya 2 yemek kaşığı karbonat koyup suyla dolduruyorsunuz. Bu karışımı saç diplerine uyguluyorsunuz. Şampuan gibi köpürmesini beklemeyin. Biraz masaj yaptıktan sonra durulayın. Bu uygulamadan sonra saçlarınızın sertleştiğini hissederseniz, saç kremi yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.
Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Dilerseniz karışımın içine birkaç damla bal, limon suyu veya Hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra iyice durulamayı unutmayın.

Şurada 6 ay sonra gıcır gıcır saçlara sahip olmuş bir genç kızın no poo deneyini okuyabilirsiniz.


En kısa zamanda no poo akımına katılarak saçlarımdaki değişimleri de aktarmaya çalışacağım sizlere...
Sayfa: