DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Ölünce ne olacağın ya da yaşarken ne olacağından korkuyorum.Yardıma ihtiyacım var


Özel bir soru. Bir doktorun teşhis koymasında büyük fayda sağlayacak açık bir cümle. Yardım haykırışı ise iyi olmak istemenin yani iyileşebilecek olmanın en belirgin işareti. Sevgili danışan arkadaşımın "kaygı" problemi olduğunu düşünüyorum ancak iyi bir psikiyatriste görünmesini tavsiye ediyorum. Çünkü teşhisler öyle iki dakikada koyulamaz. Kimisi dikkatle dinlemez, bilirim. Ancak şu danıştığın cümleyi vurgulayarak birkaç kez söylemen faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu cümleyi kurmanı sağlayan tetikleyici faktörler neler? Ne zamandan beri bu düşünceleri taşıyorsun? Daha önce ilaç kullandın mı? Madde kullanımın oldu mu? Uyku düzenin nasıl? Ailevi ilişkilerin nasıl? Sosyallik düzeyin, arkadaş çevren ne durumda? Cevaplanması gereken, özel ilgili gerektiren önemli sorular var. Senin sorunun ehemmiyeti yüksek ve sana da sorular sorulmalı. Sen de özenle cevap vermelisin.

Bir şeylerden endişe duymak, özellikle bilinmezi bilinir kılmaya çalışmak insan beyninin en önemli koruma mekanizmalarındandır. Doğa bizi birşeylerden endişe etmeye, sorular sormaya ve düşünmeye teşvik eder. Bu da hayatta kalma güdümüzü kuvvetlendirir. Fakat bu durum had safhaya çıktığında rahatsızlanırız. Uyku düzenimiz bozulmaya başlar, iştahımız değişir, günlük hayatın akışındaki olaylara karşı göstermemiz gereken reaksiyonlar anormalleşebilir.

Çözüm olarak sanat dolu bir yaşam, her yemekten önce biraz metal müzik ve bolca yazmak iyi gelecektir. Ayrıca hayvanlarla haşır neşir olmak endişeni azaltacaktır. Doğa ile iletişimini arttırmanı da önerebilirim. İmkanlar dahilinde daha çok yürüyüş, orman gezmeleri, yüzme ve kamp gibi aktivitelerde bulunmak ruhuna enerji verecektir.
Sayfa: