DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Özgüven ve ego arasındaki farkToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Çok çelişkili bir ikilidir. Bunların arasındaki farkı görmek ise ancak görmüşlük ve geçirmişlikle mümkündür. Mesela son cümlemi kurma sebebim özgüvenimden mi egomdan mı kaynaklı bu farkı ben bile görmekte zorlanıyorum. Fakat bu olayı görebilmek için öncelikle sorgulamamız gerekir. Başlangıcı kendimizi sorgulayarak yapmamız gerek özellikle. Çünkü çoğu zaman hayatı, ülkemizi, politakımızı, dinimizi vs. bir sürü etmeni o kadar sorguluyoruz ki hiçbir zaman sıra kendimize gelmiyor. Çevresindeki olayları daha iyi sorgulamak isteyen insanın önce kendisini sorgulaması gerektiğine inananlardanım.

Evet, kendimizi sorgulamalıyız. Hareketlerimizde, davranışlarda amacımızın ne olduğunu biliyor muyuz? Birine bir özelliğimizden bahsederken, bunu neden yapıyoruz? Neden ilgi çekmek istiyoruz? Neden kendimizi merkezde görmeyi bu kadar seviyoruz? İşte bu soruların cevabı çoğunlukla ego merkezlidir. Çünkü kelime anlamına baktığımda ego, ben anlamına gelir, egoistlikte bencillik manasındadır. Bencil olmak her zaman kötü birşey olarak algılanmamalıdır, bu konuya açıklık getirmek isterim. Şahsi olarak bencil insanları gayet ilginç ve çekici buluyorum. Onları bu hale getiren olayları çözmek hoşuma gidiyor. Heralde bu zıt kutupların birbirini çekmesiyle alakalı.

Mesela, çok bilindik bir örnek vermek istiyorum. Gitar çalan bir insandan bahsedelim. İki tip profilimiz var önümüzde. Biri, sahil gitaristi diye tabir ettiğimiz, 4 akorlu şarkılardan başka bir şarkı çalmayı bilmeyen kendini çok geliştirmemiş, amacı belli bir gitarist profili. Bu tarz insanlar genelde(her zaman olmamak şartıyla), ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeyi seven insan profilidir. İlk fırsatta eline gitarı alabileceği bir ortam yaratmaya çalışır, alttan alttan yeteneğini karşısındaki insanlara pazarlar. Fakat şuanki yüzyılda artık gitar çalmayan insan kalmadığını düşünürsek gereksiz bir çabadır bu. Ve bu insanı bunları yapmaya iten egodur. Çünkü kendisini öne çıkarmaya çalışır. Kendisinin merkezde olmasını ister. Gitar yeteneğini sergileyebileceği uygun bir ortam bulup orada merkezde olmayı ve tüm ilginin üzerinde olmasını ister. Kendini düşündüğü sürece egoist kavramına sıkışıp kalacaktır.

Diğer kişimiz ise yine benzer şekilde gitar çalan, kendini 4 akorlu şarkılara kısıtlamamış, herhangi bir ortamda gitar çalmak için extra çabası olmayan, o ortamları hazırlamak için uğraşmayan, ama ortama girildiğinde yeteneğini gösteren insan profili. Bu tarz insanlar insanların ilgisinin üzerinde olması severler, fakat bunun için extra bir çaba sarfetmeye gerek duymazlar, çünkü yapabileceklerini bilirler, hafif mütevazı bir tavırları vardır. Ama her mütevazı insan özgüvenli değildir bunu belirtmek isterim.

Ama dediğim gibi bu iki kavram arasında ince bir çizgi vardır ve bu benim sorgulamam sonucu vardığım bir kanıdır. Siz bu örnekleri okurken 4 akor gitaristinin ne kadar özgüvenli olduğunu ve cesaretini takdir edebilir ve diğer gitaristin kendini övemeyecek kadar özgüvensiz olduğunu düşünebilirsiniz. Hepimizin yorumu kendince doğrudur, bu sebepten net bir tanı koyamayacağım.

Peki siz hiç kendi hareketlerinizi sorgular mısınız sevgili üyeler? Ben neredeyse hergün sorgularım, kendimi eğitmek diyorum buna, kendimi geliştirmemi sağlayan birşey ve belki de bu sebepten her insanla anlaşabileceğimi bilirim. Bilmek, işte bu özgüvendir dostlar. Ama özgüven çok kırılgan birşeydir. Yapabileceğinizi bildiğiniz birşeyi başaramadığınız anda özgüveniniz yıkılabilir. Fakat ego öyle değildir. Çünkü ego temellerini kendinden, yani kişiden alır. Fakat özgüven biraz daha çevreye bağlı birşeydir.

Mesela kendini zeki olarak lanse eden bir adam egoist midir yoksa özgüvenli midir? Kendini beğenmiştir orası ayrı, kendini beğenmesi bizi ego cevabına itiyor istemsiz. Ki bence de egodur, sonuçta zeki olduğunu bilen bir insan bunu lanse etmek yerine konuşması ve hareketleriyle bunu gösterebileceğini bilir. Bilen insan da özgüveni olan insandır.

İncelediğim insan profilleri üzerine olan tecrübelerime dayanarak biraz felsefik yaklaştım olaya, farklı düşünceleri olan yazarlarımızın yorumlarını veya bu konu üzerine farklı bir makalelerini merakla bekliyorum. Çünkü ne kadar farklı açıdan yaklaşırsak olaya, o kadar farklı bakış açısı görmüş oluruz. Bu da bize farklı bir tecrübe olarak geri dönecektir ve ilerleyen yaşamlarımızda farklı insanlara doğru şekilde yaklaşmamıza olanak sağlayacaktır.
Sayfa: