DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Pan flütToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Pan flüt, isim itibariyle sıklıkla yan flütle karıştırılan üflemeli bir müzik enstrümanıdır. Bambudan veya kargıdan yapılan farklı kalınlık ve uzunluktaki boruların oval bir form sağlayarak yan yana getirilmesiyle üretilir. Bu ovallik pan flütün olmazsa olmazlarından değildir, fazla notalı flütlerde uzak notalar arasındaki geçişi hızlandırmak amacıyla yapılır ve flüte daha estetik bir hava katar.
Pan flüt üretiminde yaygın olmayarak fildişi, metal, plastik gibi materyaller de kullanılır.

2-3 yıl önce İstiklal Caddesi'nde pan flüt çalan kilolu ve takım elbiseli bir sokak müzisyenine rastlamıştım. Abimiz adeta bir Gheorghe Zamfir edasıyla öttürüyordu kocaman pan flütü. Bu dinletiden o kadar etkilenmiştim ki, hemen pan flüt çalmaya başlamaya karar vermiştim. Ufak çaplı bir araştırmanın ardından İstanbul'da pan flüt dersi veren bir yer olmadığını görmüş ve bu hayali ertelenmişlerin arasına koymuştum.

Geçtiğimiz günlerde pan flütü çalma isteğim tekrar kendini gösterdi. Kursa gidemiyorsam kendi kendime öğrenmeye çalışayım bari dedim ve pan flüt aramaya başladım. Bu amaçla Tünel'deki müzik marketleri bir bir dolaştım. Birçok insan pan flüt dediğimde yan flüt anlıyordu, pan flütü bilen insanlar pek nadirdi. Biraz dolandıktan sonra fotoğraftaki pan flütü aldım. Başlangıçta böyle bir flütle oyalanmayı, biraz aşinalık kazanmayı hayal ediyordum. Sonrasında kocaman flütlerden alacaktım ve ben de bir Gheorghe Zamfir olacaktım :)
Eve gelip de flüte üflemeye başladığımda yaşadığım hayal kırıklığını tarif edemem. Pan flütümden ses çıkmıyordu. Dekorasyon amaçlı alalım da bir duvara asalım diye yapılmıştı sanki.
Pan flüt ile ilgili ilk tecrübem pek hoş değildi. Ama tecrübeydi işte... Bundan sonra pan flüt almadan önce, hijyenik kaygıları falan bir kenara bırakıp üflemeyi deneyeceğim. Çünkü sonradan öğrendiğim kadarıyla, Türkiye'de ses çıkaran bir pan flüt bulmak biraz zor işmiş.
Sayfa: