DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

ParabenToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Paraben nedir?

Paraben, 1920'li yıllardan beri ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan bir çeşit kimyasaldır.
Yaygın olarak kullanılan parabenler: metilparaben (E218), etilparaben (E214), propilparaben (E216), heptilparaben (E209) ve sodyum benzoat.
Yaygın olarak kullanıldığı ürünler: sıvı el sabunu, şampuan, parfüm, güneş kremi, diş macunu, koltuk altı ürünleri, cilt bakım ürünleri...

Paraben ne işe yarar?

Bu kimyasal, kozmetik ürünlerindeki ve ilaçlardaki bakteri ve mantar oluşumunu engelleyerek raf ömrünü uzatır.

Paraben sağlığa zararlı mıdır?

İşte bu oldukça tartışmalı bir soru.
1994 yılında bir grup araştırmacı, 20 meme kanseri hastada normalden yüksek miktarda paraben tespit etti. Aynı zamanda parabenin östrojenik etkisi ve östrojen hormonunun meme kanseri gelişimindeki rolü incelendi. Araştırmalar sonucunda parabenin meme kanserini tetikleyen nedenlerden biri olabileceği öne sürüldü. 1994 yılından bu yana birçok araştırma yapıldı fakat bu iddiaları destekleyecek nitelikte bir bilimsel bulguya rastlanmadı.
Amerikan Kanser Birliği, parabenin kanserojen olduğunu gösteren bir kanıt olmasa da konu ile ilgili yeni çalışmalar yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi.
İstanbul Eczacı Odası, Türkiye'de 300'den fazla ilaçta paraben bulunduğunu ve bu koruyucunun yaygın olarak şurup, solüsyon, enjekte edilen sıvılar gibi ilaçlarda bulunduğunu açıkladı.

Son yıllarda tüketiciler parabenin olası tehlikeleri hakkında bilinçlenmeye başladı ve parabensiz ürün arayışına girdi. Bunun üzerine kozmetik firmalarının bir kısmı parabensiz ürünleriyle öne çıkarken, diğer kısmı da var olan parabeni ismini farklı göstererek kamufle etmeye yöneldi. Yani içindekiler kısmına metilparaben yazılmadı da E218 yazıldı ve tüketici de çoğunlukla bunu yedi. Öte yandan, paraben içermemesiyle öne çıkan ürünlerin güvenilirliği de tartışılır. Paraben yoksa başka bir koruyucu kimyasal vardır muhakkak. Çünkü eğer hiçbir koruyucu madde olmasaydı raf ömrü 6 ay olan ürünün ömrü 2 haftaya düşerdi ve bu da fiyatların tavan yapmasına neden olurdu.
Sayfa: