DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Psikolojik manipülasyon


Fransızca kökenli bir kelime olan Manipülasyon(Manipulation), insanları istekleri dışında yönlendirme sanatıdır. Sanat diyorum çünkü herkesin kolaylıkla yapabileceği birşey değildir. Manipüle edecek kişinin, karşısındaki insanı tanıması, nasıl karakteri olduğunu bilmesi ve o anki ruh halini iyi gözlemlemesi gerekir. Manipülasyon sonucu , o kişinin kararları, istekleri ve davranış şekilleri değiştirilebilir. Mesela, o gece eve erken gitmesi gereken bir adamı, alkol tüketmeyi çok sevmesinden yararlanarak eve geç gitmeye ikna etmek bir çeşit psikolojik manipülasyondur.

Çok farkında olmasakta günlük hayatımızda bolca kullanırız manipülasyonu aslında. Evde hasta yatarken annemize kendimizi acındırarak okula gitmek istemediğimizi söylememiz ve annemizin dayanamayarak bizim istiharat etmemize izin vermesi, arkadaşımızı cafeye gidip çay alıp gelmesi için ikna edişimiz bunlar aslında farkında olmadan uyguladığımız küçük tatlı manipülasyonlardır aslında.

Manipülasyon yapmanın bir çok şekli vardır. Mesela yalan söyleyerek çok rahatlıkla birini manipüle edebiliriz. Fakat çok kolay ve etik olmayan bir yoldur. Bir insanı yalan söyleyerek bir arkadaşıyla küstürebilirsiniz mesela. Yada sizin duygusal eksiklikleriniz veya yoğunluklarınızdan yararlanılarak manipüle edilebilirsiniz. Anne-baba-aile-kız/erkek arkadaş sevgisi kolay bir manipülasyon aracıdır. Mesela sevgilinizin ona olan sevginizi kullanarak sizden kendisi ve bir arkadaşının arasında sizi seçim yapmaya zorlaması, sizi manipüle etmeye çalışmasına bir örnektir. Aynı şekilde provakasyonda etkili ve kolay bir manipülasyon aracıdır. En basitinden, futboldaki derbi maçlarında kırmızı karta sebep olan pozisyonlar, bir provakasyon sonucu ortaya çıkar. Manipüle edilen oyuncu kuralların dışına çıkarak oyundan atılır. Bir kişinin egosunu okşamakta manipülasyon yapmak için ideal bir yöntemdir. Mesela daha önce lise 1-2 civarında alkol almamış kilolu bir arkadaşımı 35 lik votka almaya ikna ederken, onun ne kadar kalıplı ve sağlam bi adam olduğu noktalarına değinmiştim, ona bu alkolün ona etkilemeyeceğinden bahsetmiştim. Gecenin sonunda şişenin çoğunu ben içiyordum. :) Güzel bi davranış değildi ama ergendik, düşünmezdik pek, yapacak birşey yok. Son olarak ekleyeceğim, dini duyguları kullanarak manipüle etmek vardır, ki buna örnek verme ihtiyacı hissetmiyorum açıkçası.

Ayriyetten böyle açıklamış olmam, sizi manipülasyonun böyle farklı farklı şekillerde kullanılacağı şeklinde yanılmasın. Bir insanı hem dini duygularını kullanarak hemde provakasyona getirerek manipüle edebilmek sizin elinizde.

Manipülasyon ayrıyetten finans sektöründe de yer alır, suç olarak kabul edilen bir eylemdir. Ama yukarıda bahsettiğim şeylerden biraz daha farklı bir anlamı vardır.
Sayfa: