DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Pu-erh Çin çayıToplam 5 fotoğraf bulunmaktadır
Bir Rus arkadaşımın bana yaşatmış olduğu tecrübeyle iki çeşit Çin çayını öğrenmiş oldum. Bunlardan biri pu-erh çayı. Küçük bayram şekeri veya çikolatası şeklinde paketlenmiş olan bu çayı ilk etapta çikolata zannederek ısırmaya çalıştım fakat çok sertti ve herhangi bir tadı da yoktu. Sonrasında yenilecek birşey olmadığının farkına vararak paketini incelemeye başladım. Tek bir latin alfabesiyle yazılı harf bulamadığımdan elimdeki şeyin ne olduğuna dair bir araştırma da yapamadım internetten. Elimde evirip çevirirken dökülen kırıntılardan ve hafif çay gibi kokmasından bir ipucu yakaladım. Ocağa su koydum ve su kaynadıktan sonra bu çikolata şeklindeki çayın üzerine döktüm. Suyun sıcaklığıyla yavaş yavaş açılmaya başladı yapraklar ve bir iki dakika içinde de demlendi. Yoğun aroması ve toprağımsı tadıyla kendimi bitki çayı içiyor gibi hissettim. O bildik çaylardaki sert ve acı tat yoktu. Damağımda kalan tütsülü lezzet de ayrıca hoşuma gitti.

Sonrasında küçük bir araştırma yaparak aslında bu çayın Çin'in meşhur çaylarından biri olduğunu öğrendim. Çin'de Yunnan yakınındaki Pu'er'den adını almış olan bu çay binlerce yıllık yaşta olan ağaçların yapraklarından elde ediliyormuş. Dökme çay veya kalıplarda işlenerek piyasaya sürülüyormuş. Bunun nedeni ise Tibet'e ulaşım at sırtında yapıldığından taşımının kolay olması ve çayın da bozulmaması içinmiş. Tatlı bir içecek elde etmek için de Yunnan bölgesinde mağaraların derinliklerinde veya depolarda yaşlandırılırmış bu çaylar. Beş yıl ve daha fazla yaşlandırılanları mevcut imiş. Güçlü dünyevi notları ile tütsü ve küf notaları özellikle aranan aromalarındanmış. Yıllandıkça değerlenen şaraplar gibi golden pu-er çayının da yaşlısı makbul imiş. Pu-erh, en az birkaç yıl yıllandırıldıktan sonra içilir ve şaraplar gibi üretildikleri bölge ve yıla göre sınıflandırılırlarmış.Bu süre içerisinde ışıktan, ısıdan ve nemden etkilenmemesi için çeşitli materyallere sarılarak muhafaza edilirmiş.Tuğla şekli(Juan Cha), Kek şekli(Beeng Cha),Zil şekli (Toa Cha) ve Mantar (Maw Gu Taow)şeklinde preslenebiliyormuş bu çaylar.

En önemli bilgi ise sağlığa olan yararlarıymış bu çayların. Muazzam şekilde zayıflatıcı bir etkisi varmış. Aşırı alkol tüketimi sonrasında vücudun dengesini sağladığı düşünülmekte ve Çin'de kolesterolu düşürmek amacıyla içildiği ve sindirimi kolaylaştırdığı söylenmektedir. Soğuk algınlığına, regl sancılarına ve damar sertliğine de iyi gelmekteymiş ayrıca. Çinliler bunu sırf ilaç niyetine içerlermiş.
Sayfa: