DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Risperidon


Risperidon piyasada Risperdal, Rixper, Rileptid, Ricus, Perfilife, Neoris, Nedirep, Restela, Ripesil, Riplidon, Rixol gibi ilaçların etken maddesidir.

Risperidon neden reçete edilir?

Risperidon şizofreni, psikoz ve benzeri birçok hastalığın tedavisine yardımcı olmak için kullanılır.
Şizofreni hastalığının etkisiyle birçok insan kendileriyle konuşurlar ya da kendileri hakkında konuşan sesler duyarlar. Bu insanlar ayrıca "şüpheci" hale gelebilirler. Bazılarında aynı zamanda düşünce karışıklığı da görülebilir. Diğer insanların onların düşüncelerini okuyabildiklerine inanırlar. Bunlara "pozitif belirtiler" denir. Risperidon bu belirtilerin tedavisinde kullanılır. Şizofreni hastalığında aynı zamanda "negatif belirtiler" de görülebilir. Hastalar yorgun ve enerjisiz hissedebilirler. Oldukça hareketsiz ve içe kapanık, çekingen hale gelebilirler. Risperidon bu belirtilerin giderilmesinde de önerilmektedir.
Risperidon aynı zamanda bazı ilaçlarla ortaya çıkan tuhaf hareketler ve titreme gibi yan etkilerin görüldüğü hastalara da reçete edilebilir. Risperidon genellikle bu tip etkilere neden olmaz. Bazı ilaçlar prolaktin hormonunun seviyesini arttırabilir. Bu durum cinsel istek kaybına ve erkeklerde sertleşme bozukluğuna sebep olabilir. Kadınların menstürel kanama (adet) dönemlerini etkileyebilir. Risperidon genellikle bu tip etkilere neden olmaz.

Risperidon tam olarak nedir?

Risperidon şizofreni ve benzeri psikotik bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Bu hastalıklara genellikle psikoz denilir. Bu ilaç grubuna da antipsikotikler" adı verilmiştir. Risperidon yeni nesil bir antipsikotik ilaçtır. Negatif belirtileri olan ve diğer antipsikotikler kullanıldığında iyi hissetmeyen hastalara da önerilir. Risperidon aynı zamanda eski nesil ilaçlarla yan etkiler geliştiren hastalara da iyi gelebilir.

Risperidon kullanmak güvenli midir?

Genellikle Risperidon'nun doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak kullanılması güvenlidir, ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıakilerin herhangi birinin varlığında doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz :
*Parkinson hastalığı, karaciğer, böbrek ya da kalp sorunlarınız varsa;
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız;
*Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız

Risperidon'un normal dozu nedir?

Risperdon'un başlangıç dozu genellikle günlük 2 mg'dır. Normal doz günde 4mg ile 8mg arasındadır. Önerilen en yüksek risperdon dozu günde genellikle 8 ve nadiren 12-16mg olabilmektedir.

Risperidon kullanırken doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Öncelikle doktorunuza danışmadan asla dozunuzu değiştirmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiği an alın.

Kendimi iyi hissedersem Risperidon kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır. Risperidon kullanmayı bırakırsanız, hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Bu tekrarlama ilacı bıraktıktan sonra 3-6 ay içinde görülmeyedebilir. Ne zaman bırakmanız gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Birçok insanın çok uzun süreler, hatta bazen yıllarca Risperidon kullanması gerekebilir. Uzun süre Risperidon kullanımında birçok bilimsel araştırmada zararlı bir etki saptanmamıştır. Risperidon bağımlılık yapmaz.

Risperidon ile birlikte alkol kullanabilir miyim?

Risperidon kullanan insanlara alkol almaları önerilmez. Risperidon ve alkol bir arada kullanıldığında uyuşukluk yaşanabilir. Bu da düşmeye ve kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol içmek psikozu sıklıkla daha da kötüleştirir. İnsanlar Risperidon kullanmaya alıştıktan sonra, bazen herhangi bir zarar oluşturmayacak şekilde küçük miktarlarda alkol tüketebilirler. Fakat özellikle Risperidon kullanmaya başladığınız ilk birkaç ay alkol almaktan kaçının. Bu süre sonrasında içki içmek isterseniz, her zaman içtiğiniz içkiden bir kadeh deneyip nasıl hissettiğinize bakın. Sizi uyşuklaştırmazsa, o zaman az miktarda alkol almanızda sorun olmayabilir. Fakat alkol insanları farklı biçimlerde etkilediğinden, özellikle ilaç alırken içki içmeye karar verdiğinizde çok dikkatli olmalısınız.
İçki içebilmek için asla ilacınız almayı ihmal etmeyin. Bu konudaki her türlü endişenizi Doktorunuz ile görüşün. Kesinlikle alkol alıp araç kullanmaya kalkışmayın.

Risperidon kullanmaya başladığımda ne olacak?

Antipsikotikler hemen etki göstermezler. Bazı belirtilerin azalması birkaç hafta alabilir. Başlangıçta birçok insan bu tip ilaçların onları rahatlatmaya veya sakinleştirmeye yardımcı olmadığını düşünebilir. Genellikle bir-iki hafta sonra belirtilerde azalma grülmeye başlanır.
Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bunların çoğu birkaç hafta içinde kaybolmaktadır. Yan etki konusundaki tüm endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız.
Sayfa: