DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Samantha Smith ve ÖğrettikleriToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Samantha Smith veya tam adıyla Samantha Reed Smith dünyayı bir daha asla geri dönülemeyecek şekilde değiştirdiğinde sadece 12 yaşındaydı. 1972 yılında doğan Samantha, bir soğuk savaş çocuğu olarak dünyayı ilk kez algıladığı günden itibaren nükleer savaş korkusu ile uyuyup uyanan milyonlarca insandan biriydi. Samantha 10 yaşına geldiği gün Rusya Federasyonunda da büyük bir değişiklik oluyor, Leonid Brezhnev yerini Yuri Andropov a bırakıyordu. Amerikan gazeteleri Yuri Andropov'un boy boy fotoğraflarının altına Amerika ve dünyanın geri kalanı ile ilgili yaptığı sert açıklamaları yerleştiriyor, köşe yazarları nükleer savaşın çok yaklaştığını tahmin eden yazılar yazıyordu. Amerikan başkanı Ronald Reagan ise aynı günlerde nükleer savaş sonrası uzayda koloni kurma ve uzayda silahlanma ile ilgili açıklamalar yapıyordu.

Tüm bu soğuk savaş ortamında, 1982 yılının soğuk bir kasım günü, Yuri Andropov okuduğu mektup karşısında önce şaşkınlıkla yardımcılarına baktı. Bir kaç yardımcısı mektuptan şüphelediklerini, bir tuzak olabileceğini belirtseler de Andropov mektubu okumaya devam etti. Mektupta şu yazıyordu.

Sayın Bay Andropov ;

Ben Samantha Smith. 10 yaşındayım. Yeni görevinizi kutlarım. Rusya ve Amerika'nın bir nükleer savaşın içine gireceği konusunda endişeliyim. Bir savaşın başlamasına onay verecek misiniz ? Eğer vermeyecekseniz lütfen bana ne yapacağınızı yazın. Sorumu cevaplamak zorunda değilsiniz tabii ki, ancak eğer savaş istiyorsanız neden dünyanın geri kalanını veya en azından benim ülkemi işgal etmek istediğinizi de yazar mısınız ? Tanrının dünyayı savaşmamız için değil barış içinde birlikte yaşamamız için yarattığını düşünüyorum.

Bu naif ve çocuksu dille yazılmış mektup, Andropov kadar Rus Medyasını da etkiledi. Mektup önce Pravda gazetesinde, daha sonra farklı siyasi görüşlerden Rus gazetelerinde yayınlandı ve Rus toplumu tarafından büyük ilgi gördü. Samantha ilk aylarda mektubuna cevap alamasa da Andropov ona hoş bir mektupla cevap vermekte çok da gecikmeyecekti.

Andropov ülkesinin insanlarının savaştan hoşlanmadığını, savaşmak değil daha iyi yaşamak istediklerini belirttiği satırlardan sonra Samantha Smith'i ülkesindeki ünlü bir çocuk kampı olan Artek'e davet etti. Andropov'un mektubunu ve daveti Amerikan basınında ve toplumunda büyük yankı uyandırdı. Basın birbirine girdi ve toplum uzun süre bu durumu tartıştı. Amerikan Medyası Smith ile röportajlar yaptı. Amerikan yönetiminden gelen negatif mesajlara ve toplumda oluşan negatif havaya rağmen Samantha Smith ve babası 7 Haziran 1983'te Andropov'un davetlisi olarak Rusya'ya uçtu. Rus yönetimi tarafından yasaklanmış olmasına rağmen Smith'i onbinlerce Rus büyük sevgi gösterileri ile karşıladı. Smith buradan gönderdiği mesajlarda Rusların kendisine ve babasına çok iyi davrandıklarını, arkadaş canlısı olduklarını belirtti. Ruslar için "aynı bizler gibi insanlar" yazdığı not, Amerikan medyası tarafından önce alaya alınsa da insanların kalplerini yumuşatmayı başardı. Smith ve babası 22 Haziran 1983 günü Amerika'ya geri döndüğünde Amerikan Hükümeti'nin aksi yönde fikir bildirmesine karşın Rusya'da olduğu gibi on binlerce insan tarafından karşılandı.

Smith gezi hakkında kitaplar yazdı ve röportajlar verdi. Soğuk savaştan sıkılan Rus ve Amerikan medyası Smith'in tüm sözlerini manşete taşıdı. Oluşan pozitif hava sonrası Amerikan başkanı ile Rusya Federasyonu başkanı arasında kırmızı hat kuruldu ve oluşan tüm krizler ilk elden konuşulmaya başlandı. Moskova'da kurulan Amerikan el işleri fuarı ve Washington'da düzenlenen Rusya tanıtım günleri sonrası soğuk savaş yerini farklı bir havaya bırakmaya başladı. 1989 yılında Berlin Duvarı'nın yıkılması ve Rusya Federasyonu'nun dağılması ile soğuk savaş sona erdi.

Samantha Smith 13 yaşında bir uçak kazasında hayatını kaybetti.
Sayfa: