DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Selfie


Selfie, Oxford tarafından "telefonun ön kamerasından fotoğraf çekmek" anlamına gelen bir kelime olarak tanımlanmıştı. Şimdi de TDK "kendini çekmek" anlamına gelen "özçekim" kelimesini literatüre eklemiştir.
Selfie, kimine göre basit bir paylaşım şekli, kimilerine göre çağın modası, kimilerine göre sadace bir fotoğraf çekme biçimi.Selfie adı verilen, insanın kendi kendisini fotoğraf çekme tecrübesi 1800lü yıllarda başlamış bir eylem(miş).Tabi herkesin elinde profesyonel fotoğraf makinelerinin yanı sıra, cep telefolarında bile ön ve arka olmak üzere iki kamerasının olduğu şu devirde selfie'nin adından söz ettirmemesi pek mümkün değildi.Tabi Oscar ödül töreninin de buna çok büyük bir katkısı olduğu söylenebilir.
Ancak bence selfie, bizi fotoğraf çekecek bir arkadaşımızın dahi olmamasından kaynaklanan bir yalnızlık ifadesiyken, sosyal paylaşım sitelerinin yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönüştüğü şu günlerde "ben buradayım" demenin ve fotoğrafta ifade edilen yalnızlığın sanal alemde de olsa bir sosyal aktiviteye dönüştürmenin bir yolu.Selfie, sosyal gücü nispeten eksik olan bireylerin, yine kendileri gibi insanların fazlaca olduğu sanal alemde birbirleri ile iletişim kurarak veya en azından beğeni(like) toplayarak bu eksikliği giderme şekli iken birden bire sosyal insanlara da bulaşmış ve günümüzdeki şeklini almıştır.Aslında belki de bir nevi yalnızlaşmanın ne kadar hızlı yayıldığının enteresan bir göstergesidir.Bu noktada abarttığımı düşünenler için düşüncemi biraz açmaya çalışacağım...
İnsanın kendisini veya arkadaş grubunu fotoğraflayarak diğer insanların beğenisine sunması ve aynı eylemin genel olarak diğer insanlar tarafından da yapılıyor oluşu, aslında bireyler arasında sosyalleşmekten çok yeni bir rekabet ortamı doğuruyor.Çok basit bir fotoğraf çekme aktivitesi olarak nitelendirebileceğimiz bu eylem, bana göre alt bilinçte az ya da çok, ama ciddi şekilde insanın kendi fiziğini beğenmesi anlamını taşıyor ve fotoğrafın sunulduğu kişilere "beni beğenin" emri veriyor.Kişi arzu ettiği beğeniyi alabilirse egosu yükseliyor.Ama herkesin bildiği üzere bu tip durumlarla şişirilen ego doymak bilmiyor ve kişiyi daha kibirli ve bencil bir canavara dönüştürüyor.Eğer tam tersi olursa da kişi hayata küsebiliyor.Bu iki durumun da ötesine, yani işin rekabet kısmına bakılacak olursa, insanların kendi aralarında sadece fiziksel özellikleri ile ilgili bu kadar mücadele içerisinde oluşlarının insanlığa katkıda bulunmayacağı da aşikar.Alt tarafı fotoğraf, rekabet bunun neresinde derseniz de; toplumdaki selfie diyaloglarına kulak kabartmanızı öneririm.İnsanların sadece "geyik" yapıyormuş rolü içerisinde kendilerini beğendirmeye çalışırlarken, rakiplerinden hoşnut olmadıklarını, diyaloglarındaki "başkalarının vücutlarını beğenmeme" halinden görebilirsiniz.

Toplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Selfie, son zamanlarda insanların kendilerini telefonlarının ön kamerasından çekerek sosyal paylaşım sitelerinde paylaştıkları bir fotoğraf çekme tecrübesidir. Oxford bu kelimeyi, "bir kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekmesi" şeklinde sözlüğe aktarmış ve 2013 yılının sözcüğü ilan etmiştir. Özellikle de oscar törenindeki selfie tecrübesinden sonra dünya çapında büyük bir patlama olmuştur. Çevremdeki birçok kişi hadi bir selfie çekelim, ya da kafede tanık olduğum birkaç müşteri "biz selfie çekmeye çalıştık ama başaramadık, bir fotoğrafımızı çeker misiniz?" şeklinde isteklerde bulunuyor ve bu moda gittikçe büyüyor. Facebook'ta da "sağlık selfie" adında sağlık sektöründe çalışan kişilerinin selfielerinin bulunduğu bir sayfayla karşılaştım. Hatta bazı insanlar özellikle Amerika'da sex sonrası selfielerini bile paylaşıyor.Bu kadar abartılması iyi bişey midir, tartışılır fakat teknolojinin getirdiği bu büyük yenilikler beni endişelendirmiyor da değil.
Sayfa: