DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Silkenty bitki çaylarıToplam 12 fotoğraf bulunmaktadır
Bundan birkaç hafta önce indirim döneminde Gratis'e gittiğimde ülkemizde sadece Gratis şubelerinde satılan, Sri Lanka'dan ithal Silkenty bitki çaylarının da indirimde olduğunu görmüş ve tasarımlarını çok beğendiğim için bir paket alıp denemeye karar vermiştim. Gratis'te 6 farklı çeşit vardı (toplamda 12 çeşidi varmış), hangisini alacağıma karar veremedim. İndirimli hali bile normal bitki çaylarından pahalı olduğu için sevmeyeceğim bir çay almak istemiyordum. Alt raflarda 6 çeşidin de bir arada olduğu 24'lü kutuları gördüm ve bütün çeşitleri deneyebileceğim için bu kutudan satın aldım. Sonrasında uzunca bir süre bu çayların varlığını unuttum, dün aklıma geldi ve bütün çeşitleri denedim.

Çay poşetlerinin piramit paketleri, renkleri, kutusu gerçekten çok hoş. Piramit paketlerin dizaynını çok beğendim, bir de paketlerin altına her çeşit için bir iki dizelik sözler yazmışlar ki, bu ayrıntıyla bir kere daha kalbimi çaldılar.
Çay poşetleri %100 ipekten yapılıyormuş. Böylece poşetin içindekileri çok rahatça görebiliyoruz. Ayrıca poşetten çayımıza florür gibi maddeler yayılmadığına da emin olabiliyoruz. Poşetler kocaman, doluluk oranı çayın çeşidine göre değişiyor ama genellikle dopdolu. Ben hep tek fincan için kullandım ama minik bir demliğe bile rahat rahat yeter bence.

Kutudaki çeşitler: Chamomile Lemongrass, Tranquility, Tropical Dreams, Vanilla Rooibos, Crimson Nights ve Peppermint Rose.
Silkenty'nin bunların haricinde Breakfast Tea, Bombay Chai, Earl Gray Tea, Honeydrew Green, Traditional Oolong ve White Gold Tips çeşitleri de varmış.

Chamomile Lemongrass
Mayıs papatyası (çiçek kısmı) %82
Limon otu (yaprak kısmı) %18
Suda bekleme süresi: 5 dakika
Piramit kağıdının altında "The soft breeze caressed her face, leaving a smile on her lips as she walked through the garden." yazıyor.

Limonun oranının papatyaya göre çok daha az olmasına rağmen limonun tadını yoğun olarak aldım. Normalde papatya çaylarına bayılmam ama bu çayda limon ferahlığıyla birleşince papatya da hoşuma gitti. Uyumadan önce veya rahatlamak için içilmesi tavsiye ediliyor.
Sadece Chamomile Lemongrass içeren bir paketi alır mıyım? Almam.

Tranquility
Tıbbi nane (yaprak kısmı) %50
Mayıs papatyası (çiçek kısmı) %20
Valerian (kök kısmı) %10
Çarkıfelek (toptak üstü) %10
Lavanta (çiçek kısmı) %5
Melisa (yaprak kısmı) %5
Suda bekleme süresi: 5 dakika
Piramit paketinin altında "He finally was able to escape into the refuge of the well-kept garden sanctuary. His mind drifted into a soothing state of meditation." yazıyor.

Papatyanın altından nanenin keskinliği duyuluyor. Hastalık zamanlarında içilebilecek güzel bir karışım.
Sadece Tranquility içeren bir paketi alır mıyım? Büyük ihtimalle almam.

Peppermint Rose
Tıbbi nane (yaprak kısmı) %95
Gül %5
Suda bekleme süresi: 2-4 dakika
Piramit paketin altında "She threw her arms open, and spun around, twirling in the crisp mountain air. The dew, a gift from the night before, kissed her beautiful tender feet as she moved." yazıyor.

Kutudaki en beğenmediğim, hatta nefret ettiğim çay Peppermint Rose oldu. Naneyi şekerlerde, sakızlarda, diş macunlarında falan çok seviyorum ama çayda nane tadından hiç hoşlanmıyorum. İçeriğine bakıp %95 nane yaprağını görünce zaten beğenmeyeceğimi tahmin etmiştim. Öylesine baskın, keskin hatta acı bir nane tadı var ki, gülün tadı hiç gelmiyor. Bir iki yudum alıp gerisini döktüm. Küçük bir fincanda demlemiş olmam da etkilidir elbet. Bir demlikte demlendiğinde içilebilir bir kıvama gelebilir. Özellikle hastayken boğazı yumuşatmak için içilirse işe yarar.
Sadece Peppermint Rose içeren bir paketi alır mıyım? Elbette almam.

Vanillia Roobios
Roybos (yaprak kısmı) %90
Nergis (çiçek kısmı) %9
Doğal vanilya aroma verici %1
Suda bekleme süresi: 3 dakika
Piramit paketin altında "I closed my eyes and could picture the vast open space, so much sky, and in the distance I could hear the beat." yazıyor.

Bu çayı içene kadar roybos nedir bilmezdim. Güney Afrika'nın Cedarberg Dağlarında yetişen, kırmızı çalı olarak da bilinen bir bitkiymiş.
Çay poşeti, kağıdından çıkarır çıkarmaz güzel ve yoğun kokusuyla beklentimi arttırdı. Demlediğimde de çok güzel nergis ve vanilya kokuları geliyordu ama içince biraz hayalkırıklığı yaşadım. Vanilya tadı hiç yok, sadece adı ve kokusu var. Bunun dışında roybosun tadını beğendim. Bu kutudaki (%1 olsa da) aroma verici içeren iki çaydan biri olduğunu da not düşeyim.
Sadece Vanillia Roobios içeren bir paketi alır mıyım? Alabilirim.

Crimson Nights
Kuşburnu (meyve kısmı) %40
Çingülü/ebegümeci (çiçek kısmı) %30
Alıç (meyve kısmı) %10
Büyük meyveli vaksiniyum (meyve kısmı) %10
Limon (kabuk kısmı) %9
Doğal kiraz aroma verici %1
Suda bekleme süresi: 5 dakika
Piramit paketinin altında "Her voice broke the silence filling the air with a hypnotic melody that you would later find yourself humming, forever enchanted this night." yazıyor.

Bu kutudaki en beğendiğim ikinci çay diyebilirim. Limon ve kuşburnu orta ayarda ekşi bir tat veriyor. Kokusu ve rengi de gayet güzel. Kutudaki doğal aroma verici içeren iki çeşitten diğeri de bu.
Sadece Crimson Nights içeren bir paketi alır mıyım? Beğendim ama sanırım almam, onun yerine bildiğimiz kuşburnu alırım.

Tropical Dreams
Frenk üzümü (meyve kısmı) %27
Kuşburnu (meyve kısmı) %25
Korimboz vaksiniyum (meyve kısmı) %20
Gül %10
Üzüm (meyve kısmı) %10
Çilek (meyve parçacıkları) %2
Nergis (çiçek kısmı) %2
Ayçiçeği (çiçek kısmı) %2
Çarkıfelek/ebegümeci (toprak üstü) %2
Suda bekleme süresi: 5 dakika
Piramit paketinin altında "I walked along the shore as the sun slipped beneath the horizon. That evening the sky poured itself out in hues that caused my heart to jump for joy." yazıyor.

En güzelini en sona sakladım! Diğer çeşitlerin içeriklerinin oranlarına bakarsanız hepsinde bir bitkinin baskın olduğunu fark edersiniz. Tropical Dreams'te ise içerik çok zengin hiçbirinin oranı öyle çok baskın değil. Tropical Dreams'in mayhoş-tatlı arası bir tadı var. İçimi çok rahat, kokusu çok güzel.
Sadece Tropical Dreams içeren bir paketi alır mıyım? Kesinlikle! Kutudakileri bitirince direkt bir kutu Tropical Dreams alacağım.

Ben Silkenty çaylarını çok beğendim. Bundan böyle beyaz poşetli, içi görünmeyen, aroma vericiler, renklendiriciler içeren bitki çaylarına yanaşacağımı pek zannetmiyorum. Artık Gratis'te indirime girmesini beklerim dört gözle.

Silkenty
Sayfa: