DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Slovenya'da yaşamakToplam 8 fotoğraf bulunmaktadır
İnsanoğluyuz ya, genelde plan kurduğumuz anlarda tam cesaretimizle, ama iş gerçek hayata gelince 1/10 'i bile olmayan bir cesaret sergileriz.
Hepimizin hayalinde yurtdışına gideyim, boş vereyim burayı dediği anlar olmuştur. Ben de o anlardan birinde kaçış ve eğlence amaçlı deneyimledim bu tecrübemi. Daha gelişmemiş ingilizcemi de yanıma alarak, hiç tanımadığım bir ülkeye, hiç tanımadığım insanların arasına, bilmediğim dillerine girecektim.Gittiğim ilk gün, anladım ki buradaki insanlar Türk kültürü gibi değil.Medeni, rahat , sakin , dürüst, eğlenceli ve paylaşıma son derece açık.Kaldığım ülke aslında çok soğuk olan, sürekli kar yağan bir yer.Fakat üşüme ve yollarda kar gibi probleminiz olmuyor.Bizdeki gibi nem oranı yüksek değil ve yolları temiz tutmaya önem veriyorlar.Her yer orman,her yer göl (binaların eşliğinde) ... Alkol tam anlamıyla sudan daha ucuz.Yarı fiyatına diyebilirim.Yurtdışına gidip deneyimleyen herkes söylerdi, inanmazdım.Ta ki Slovenya'yı görene dek.Keşfettiğim en değerli şeylerden biri dostluklarıydı.. Her biri mükemmel bir samimiyete sahip insanlar. Hepsi sarışın,renkli gözlü ve uzun boylular.Hal böyle olunca türkler ve ispanyollar orda kıymete biniyor.Oradan mükemmel anılarla,manzaralarıyla,dostuklarıyla,gerçekleştirdiğim hayallerim ve öz güvenimle döndüm ülkeme.Orada 4ay kaldım.Özellikle doğa sporları ile uğraşıyorsanız bu ülke tam size göre! Bir de metal müzik sevenlere özel bir bölgeleri var.Koca bir mahalle düşünün sadece metalcilerin olduğu, onlara ait çok kaliteli heykellerin olduğu (fotoğrafta olduğu gibi) ..
Daha bir çok manzaraya ve hayata doyacağınız bir ülke!
Ek olarak, sonradan koyduğum fotoğraflardaki ''Göl üstü barakası'' Velenje şehrinde bulunan bir gölün üstüne tahtadan yapılan düz zemine küpler şeklinde gece konaklayabileceğiniz tahtadan evler yapılı.Gemi gibi evinizi taşıyabiliyorsunuz ve ücretsiz.
Ljubljana şehrinde gözlerinizi doyuran ve tüm ülkenin temsili olan ejderha heykelleri bulunmakta (Eskişehir'de ki köprü bana burayı anımsattı.) .

Ülkenin genelinde alkol satımı (barlar hariç) 20:00'a kadardır.Ama el altından bulabilmiştik biz.Brovnicka adında yerli bir içkileri var.Yaban mersinine benzeyen bir meyveden elde ediyorlar.Sadece orada büyüyen bir bitki.Tadı ekşi ve tatlı diyebiliriz.Viski gibi az içilmesi tavsiye ediliyor.Çok çarpabilen bir alkol olduğundan dolayı.Ciddi anlamda alkol oranı yüksekti.Kız ve erkeklerin güzelliği ise dillere destan.Dünyada 1 veya 2.sıraya geçebilirler bence.Çirkin ve 1.70 boyun altında insan yok ülkede.Trafik kurallarına özellikle çok dikkat ediyorlar.Eğer kırmızı ışıkta geçerseniz para cezası gibi kuralları var.Damak tadları bize çok yakın.Özellikle et-salata ve çorba 3'lüsü onlarda çok değerli.ćevapčići dedikleri bizim köftelerimize veya etlerimize benzeyen yemek türü var.Onları da denemenizi tavsiye ederim.
Şehir şehir anlatma kısmına gelirsek;
Benim yaşadığım şehir Velenje,tarihi yapılara sahip olan küçük ve tam kasaba havasında olan bir şehir.Dışarı çıktığınızda selam vermeden geçtiğiniz anlar sayılı oluyor.Herkes birbirini tanıyor.Ufak akarsuları,dağları,kocaman ormanları ile ufak ama şirin bir yer.
Ljubljana : Slovenya'nın başkenti.Yüz ölçümü olarak en geniş şehir.Metelkova dışında benim ilgimi çeken bir yeri yoktu açıkcası.Yerleşimi şehir çünkü.binalar ve binalar.
Maribor : Tam bir öğrenci şehiridir.Üniversite'nin bu şehirde olmasından olayı barlar,gece hayatı,restorantlar,insanları..çeşitliliğin bol olduğu eğlenceli bir şehir.Fakat çok doğası olan bir yer değil.
Bled-Lesce-Bohinj : Bu 3 şehirde alabildiğinize dağ,orman,göl ve akarsudan meydana geliyor.Her türlü sporları deneyebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip bu 3 şehir.Büyük bir mutlulukla tavsiye ederim.Keza bu 3 şehir arasındaki mesafe çok az.
Sayfa: