DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Solo testToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Piyonlarla oynanan bir zeka oyunu olan solo test, adından da anlaşılacağı üzre tek kişilik bir oyun.
33 deliğin bulunduğu oyun düzeneğine merkezdeki delik boş kalacak şekilde 32 piyon yerleştirilir. Bir piyon sağ, sol, yukarı veya aşağısındaki piyonun üstünden atlatılır. Üzerinden atlanan piyon yenmiş sayılır ve oyundan çıkarılır. Bu şekilde hamle yapamayacak pozisyona gelinceye dek devam edilir. Amaç; en sona en az piyon bırakmaktır.
Sona bırakılan piyon sayısına göre;
1 piyon: bilgin
2 piyon: zeki
3 piyon: kurnaz
4 piyon: başarılı
5 piyon: normal
6 piyon: tecrübesiz
7 piyon: aptal
8 piyon: gerizekalı
9 piyon: beyinsiz

Oyun sonunda bırakılabilecek minimum piyon sayısı 1'dir ama maksimum piyon sayısı 9 değildir. 26 piyona kadar bırakmak mümkündür ve bence 26 bırakmak da beceri ister (ben özellikle çaba gösterdim ve 26 bırakmayı başardım).

Artık bir nostalji ögesi olan bu oyunu bir zamanlar ailecek takıntı haline getirmiştik. Akşamları oturup sırayla oynar, kıyasıya mücadele verirdik. Oyun sonunda bıraktığımız piyon sayısına göre birbirimize hitap eder, daha da hırslanır, tekrar tekrar oynardık.
Hepimiz en az 2 piyon bırakabiliyor, zeki hissediyorduk. Sonra bir gün annem 1 piyon bırakmıştı. Ben de 1 piyon bırakıp bilgin olabilmek için günlerce uğraşmış, olmayınca da pes edip oyundan soğumuştum.
İlk kez bundan dört yıl önce gittiğim bir kafede masaların hepsinde birer solo test olduğunu görünce tekrar oynamaya başlamış ve bu sayede oranın müdavimi olmuştum.
Hala oynuyorum ama hala 1 piyon bırakıp "bilgin" sıfatına nail olamadım.
Sayfa: