DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Sporda istikrar


Egzersizin vücudumuz için çok yararlı olduğu aşikardır. Kan dolaşımını hızlandırır. Fakat ciddi bir jimnastikçi bunun getirebileceği onulmaz bıkkınlığı çok iyi bilir. Bu bıkkınlık o kadar kötü olabilir ki, en sadık jimnastikçi bile kendisini yorgun ve daha fazla hareket yapamayacak durumda bulabilir. Uzmanlar tekrarlanan hareketler üzerinde oturtulmuş herhangi bir düzenin sıkıntıya yol açabileceğini ve bu yüzden idman alışkanlıklarını sık sık değiştirmenin en iyi şey olduğunu söylerler. Örneğin; halterle idman yapan birisi, ağırlığın miktarını veya hareketlerin kapsamını ve tekrarlama sayılarını değiştirebilir. Spor salonlarına gidenler, örneğin aletli jimnastikten, aerobik sınıfına geçmeli veya eğitmenlerinden programlarındaki egzersizleri değiştirmelerini istemeliler. Tümüyle yeni bir oyun denemek çok daha iyi olabilir. Örneğin, futbolcuysanız, voleybolu denemek isteyebilirsiniz. Önemli olan, ne olursa olsun hareket etmeye devam etmek ve kendine karşı çok eleştirici bir tavır almaktan kaçınmaktır.

Ayrıca kişinin ihtiyaç duyduğu şey iyi bir dinlenmedir. Profesyonel atletler bile kendi bıkkınlıklarının veya başarısızlıklarının bir yorgunluk işareti olabileceğini kabul ederler. Bir, iki günlük ya da haftalık boşluk, yeniden enerji kazandırabilir ve heveslendirebilir.

Bıkkınlık bazen de belirsiz bir nedenden ortaya çıkabilir. Yaşanılan bir olay (aile, iş veya aşk) kişiyi gerginleştirebilir ve spor üzerinde yoğunlaşmasını engelleyebilir. Böyle zamanlarda kişi, hareketlerinin kötüleşmeye başladığını fark eder. İdmanlar kötüye gider, özgüven sarsılmaya başlar ve belki de kişi egzersiz programını hepten bırakır. Bu durumda yapılacak en iyi şey, rahatsızlık bir aydan fazla sürmüş ise tüm fiziksel durumu da dahil olmak üzere genel durum kontrolü için doktora başvurmaktır.

Kısacası, bıkkınlıktan kurtulmak için her yolu denemeden egzersiz bırakılmamalıdır. Çünkü egzersiz kendi kendimize yardım edebileceğimiz en hareketli ve etkili yöntemlerden biridir.
Sayfa: