DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

SYM Joyride EvoToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
SYM Joyride Evo'yu da denedik. (Bir arkadaşla birlikte) İzlenimlerime geçmeden evvel biraz teknik bilgi vereyim belki lazım olur:

Joyride 200i EVO:

Motor Tipi 4 zamanlı, 4 subaplı, tek silindir
Motor Hacmi 171.2cc
Soğutma Sistemi Sıvı
Maksimum Tork 13.24 Nm / 6500 rpm
Maksimum Güç 11.03 Kw / 8000 rpm
Yakıt Sistemi Elektronik Yakıt Enjeksiyon
Şanzıman C.V.T.
Emisyon Euro3
Ön Süspansiyon Teleskopik Çatal
Arka Süspansiyon 5 pozisyonlu yük öncesi ayarlamalı salınım kolu
Ön Fren 273 mm tek disk
Arka Fren 200 mm tek disk
Ön Tekerlek 110/90-12
Arka Tekerlek 130/70-12
Boyutlar (UxGxY) mm 2100 x 760 x 1390
Tekerleklerarası Mesafe (mm) 1440
Ağırlık (Yakıt ve yağ tankı boş) (kg) 156
Yakıt tankı kapasitesi (lt) 7.6

Direkt başlamadan denediğimiz modelin SYM Joyride 200i Evo olduğunu söyleyeyim. Joyride ilk izlenim olarak bana güzel bir his vermedi. Hızlanmalarının çok yeterli olduğu hissiyatını uyandıramadı bende. "200cc'lik bir motordan ne bekliyorsun ki?" derseniz ben de öyle düşünüyordum, ancak SYM joyride 200i Evo'nun ismindeki bu "200" motorun değeri değil. Motor hacmi 171.2cc. Hal böyle olunca pek kuvvetli bir makina olmadığını belirtmek gerek. Ancak şehiriçi kullanım için net bir şekilde yeterli olduğunu söylemek lazım. Zaten SYM bu alete 7.6litrelik bir depo koyarak daha çok şehir içi kullanıma yönelik tasarladığını belli etmiş. Böyle söylüyorum çünkü bilirsiniz uzun yol motorlarının en az 9-10 litrelik depo hacimleri oluyor. Gerçi full depo bir SYM Joyride Evo ile yaklaşık 250km yol gidilebiliyor(muş). Yani bu motosiklet yakıt tüketiminde gayet cimri. Motorun maksimum hızı 110km/saat olarak belirtilmiş ama 130km'yi gördüğünü söyleyenler çok. Bu motor 130 km yapsa bile ben o hıza çıkar mıyım? Cevabını az çok aşağıda anlatmaya çalışacağım:

Motoru kullanırken, özellikle hafif bozuk zeminde ve virajlarda hissettiğim şuydu: Bu makina sanki ön kısmından arkaya doğru kalitesizleşiyor. Arka kısmı boş bir tenekeymiş gibi bir duygu yaratıyor. Bu hissiyatımın motorun ağırlık merkezi ile alakalı olabileceği fikrine kapıldım. Manevra kabiliyetini deneme amaçlı slalom yaptığımızda arka kısmının biraz savrulduğunu gördük. Bu da pek hoş gözükmedi. İşi bilen bir artçı ile beraber kullanırsanız belki arka kısım daha iyi yol tutar diye düşündüm. Acaba SYM bu aleti "artçılı" kullanım için mi tasarlamış? Veya arkaya büyükçe bir topcase takıp dolduracaksınız ve Joyride'ınız daha dengeli olacak? Bu mudur yani?

Frenler? Eh işte. Diskli fren sistemi var. Tutuyor mu? Evet...En azından 2 fren de kampana değil. Ama hala ABS yok.

Yalnız sele ciddi derecede rahat. Herşeyden önce o kadar geniş ki ; sanki evde kanepeye kurulmuş vaziyetteydim ve "şöyle arkaya doğru uzanıp öne de bacaklarımı uzatayım" diye içimden geçirmedim değil. Hatta bir ara artçı kısmındaki o çıkıntıya yaslandım ve aşağıdaki yüksek ayaklık kısmına ayaklarımı uzatıp öyle sürdüm. Yeri gelmişken söyleyeyim, ayaklarınızı iki pozisyonda da tutabilirsiniz bu Joyride Evo'da. Yani standart şekilde dizlerinizi 90 derecelik açı ile tutarak oturmak zorunda değilsiniz. Joyride'ı kullanan diğer arkadaşıma "nasıl" diye sorduğumda "sele inanılmaz rahat abiii" diye cevap verdi. Demek ki bu özelliği ile ön plana çıkabilecek bir araç bu.

Bagaj yeterince geniş diyeceğim ama... Aması şu: 1 fullface kask alır, ikinciye gelince olmaz o iş. İkinci fullface kask küçük boyutlarda olursa olabilir yalnız. Sonuç olarak bagaj fena değil. Ön kısımında küçük bir ıvır zıvır koyma yeri var ama hepsi o. Biraz daha bişeyler yapsalarmış iyi olurmuş. Göstergeleri ile ilgili söylenecek çok bişey yok. Bi takım şeyleri gösteriyor evet.:) O mavi görünüm filan, güzel.

Genel olarak: Yakıt tüketimi konusundaki başarısı ve rahatlığı ile ön plana çıkıyor. Joyride ne büyük ne küçük bir makina. Orta hallice. Dış görünüşü fena değil. Performansı idare eder. Dengesi ve verdiği güven hissiyatı bana pek yeterli gelmedi. Yedek parçalarının pahalı olması büyük dezavantaj. Joyride'ı kullanırken uzun vadede illaki servise götürüp bir takım parçalarının değişmesi gerekeceğini düşündüğümde bu motorun yedek parçasına verilecek para ile ikinci bir motor alınabileceği düşüncesine kapılıyorum. O yüzden SYM Joyride ile ilgili çekincelerim çok. Firmanın servis ve yedek parça konusuna eğilmesi gerektiğini düşünüyorum. Motorun üzerinde gelen %100 nylon maxiss lastikleri de değiştirmek gerekeceğini düşünürsek 0'ına verilen ücrette soru işaretleri oluşmaya başlıyor kafamda.
Sayfa: