DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

TamponToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Tamponun farklı anlamları ve çeşitleri var ama benim odaklanmak istediğim, vajinal tamponlar.

Yaklaşık iki yıl önce "Teknoloji o kadar gelişti de ped iğrençliğine bir alternatif bulunamadı mı?" diye düşünmeye başladım. Tene temas etmesi, verdiği ıslaklık hissi, hışırdaması, koku yapmaya elverişli olması pedlerden nefret etmek için yeterliydi. Ben de arayışlara girdim ve pede alternatif iki ürün bulabildim: tampon ve menstrual cup. Araştırmalarımın sonucunda menstrual cup'ın çok zahmetli bir seçenek olduğuna karar verdim. Edinmesi, kullanmayı öğrenmesi, hijyeni sağlaması epey zor gibi duruyordu. Ama kısmetse bir gün denemek isterim, sırf tecrübe olsun diye.
Menstrual cup'ta aradığımı bulamayınca, vajinal tampona yöneldim.

Tampon, kadınların adet dönemlerindeki kanın emilmesi amacıyla kullandıkları hijyenik bir ürün. Sanılanın aksine, tampon bir modern zaman icadı değil. Kadınlar, yüzlerce yıl öncesinde bile pamuk, papirüs, yün gibi maddeleri yuvarlayıp rulo haline getirerek kullanıyorlarmış. 19. yüzyılda hijyenik pedlerin ortaya çıkması devrim niteliğinde olsa da, ped kullanmanın tampon kullanmaktan çok daha ilkel bir yöntem olduğu düşüncesindeyim. Günümüzde kadınlar, adet dönemlerinde havuza, denize girmeleri gerektiğinde tampona başvurma eğilimindedirler ama bence tampon her zaman kullanılabilecek müthiş bir ürün.

Tampon, pamuk veya ipek liflerinin silindirik şekilde preslenmesiyle üretilir, ucunda bir ip bulunur. Piyasadaki tampon çeşitleri arasında temel bir ayrım var: aplikatörlü ve aplikatörsüz. Aplikatör, iç içe geçmiş iki plastik silindirden oluşur, enjektöre benzer bir düzeneğe sahiptir ve tamponu doğru yerleştirmeye yardımcı olur. Aplikatörsüz, normal tamponlar ise el ile yerleştirilir. Tampon kullanmaya yeni başlayanlar için aplikatörlüler tavsiye edilir.

Tamponların genellikle mini, normal, süper gibi boy seçenekleri vardır ve aralarındaki fark , sıvıyı emiş gücüdür. Birkaç deneme ile en uygun tamponu bulmak mümkündür. Döngünün yoğun kanamalı günleriyle az kanamalı günlerinde farklı emiş gücüne sahip tamponlar kullanmak çok daha konforludur.

Tamponu 4-6 saatte bir değiştirmek sağlık açısından çok önemlidir. Uzun süre değiştirilmeyen tampon, kapasitenin aşılması nedeniyle sızıntıya ve bakteri üretimine elverişli bir ortama davetiye çıkarır. Uyurken tampon kullanılması önerilmez çünkü uzun süre değiştirme olanağı olmayacaktır. Bu nedenle gün içinde tamponla pedin dönüşümlü olarak kullanılması en sağlıklısıdır.
Tamponun uzun süre içeride kalması nadiren bir riski de beraberinde getirir: Toksik şok sendromu.
Toksik şok sendromu, vücutta var olan stafilokokus aureus bakterisinin toksin üretmeye başlamasının sonucudur ve bu bakterinin toksin üretmeye başlamasının nedenlerinden biri; tamponu uzun süre değiştirmemektir.

Ben tampon kullanmaya Kotex ile başladım ve aplikatör kullanmadım. Sonra O.b. denedim ve daha çok beğendim, 1 yıldır kullanıyorum. Geçtiğimiz günlerde, bir de aplikatörlü kullanmayı deneyeyim istedim ve Tampax aldım ama sanırım aplikatörsüze alışkın olduğum için bunu beceremedim ve kullanmadım.

Tampon hakkında söyleyebileceğim en olumlu cümle: Varlığını TAMAMEN unutuyorsunuz!
Ve en olumsuz cümle de aynı şekilde: Varlığını TAMAMEN unutuyorsunuz!!!
Tamponu hissetmeden günlük aktivitelerimize devam edebilmemiz bir nimet ama bu durum aynı zamanda tehlike arz ediyor. “İnsan böyle bir şeyi nasıl unutabilir?” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, ben de yanıldım. Kullanmaya başladığım zamanlarda sanıyordum ki, her 4 saatte bir değiştireceğim, hiç aksatmayacağım ama işler öyle olmadı. Evden çıkarken taktığım tamponu gün içinde tamamen unuttum, akşam eve gelene kadar değiştirmek aklıma bile gelmedi defalarca. Hatta ve hatta tamponla uyudum! Bir iki kere değil, bu da defalarca oldu. Genellikle çok yoğun günlerde, eve gelir gelmez yorgunluktan uyuya kaldığım gecelerde böyle şeyler oluyor. Bu nedenle fazla unutkan kişilere tampon kullanmalarını önermiyorum. Ben pek unutkan olmamama rağmen böyle unutuyorsam, unutkanlıklarından şikayetçi olan kadınlar tampona bulaşmasınlar bence, pede devam. Ama onun dışında her kadına öneriyorum.

Ülkemizde tampon kullanımı yaygın değil. Bu yüzden, yanınıza yedek tampon almayı unutursanız büyük ihtimalle yine pede mahkum kalırsınız. Ben şu ana kadar pek unutmadım ve unuttuğumda da gidip bir kutu tampon almayı tercih ettim. Çünkü herhangi bir arkadaşıma veya umumi tuvaletlerde karşılaştığım insanlara “Fazla tamponun var mı?” diye sorarsam çoğunlukla “O ne?” cevabını alacağımı biliyorum. Belki arada bir “Hayır, ped kullanıyorum.” cevabını alırım ama “Evet, fazla tamponum var!” cevabına imkansız gözüyle bakıyorum.

Bu yazı da “O ne?” ve benzeri soruları azaltmaya, “Evet, fazla tamponum var!” cevaplarını artırmaya hizmet etmektedir :)
Sayfa: