DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Tayland mı Filipinler mi?


İlk önce şunu unutmayın, uzak doğu ülkelerinde parası olan insan çok sevilir. Turistin cebinde de her zaman para vardır gözü ile bakılır. Dolayısı ile iki ülkeye de gittiğinizde bu avantajınızı kullanırsanız mutlu olursunuz. Cebinizde çok paranız olmasa bile aslında o çok paradır ama siz farkında değilsinizdir. Çünkü hem Tayland hem de Filipinler ’de insanlar günlük 2-3 dolar ile geçinmeye çalışırlar. Oysa siz Starbucks’ta bir kahve için 5 dolar ödersiniz. Bu şartlarda param yok havaları yapmak uzak doğuluların gözünde biraz farklı algılanır. Ama cömert gözükeceğim diye de kıroluk yapmayın. Paranızı doğru kullanın. Kibar olun. Birşeyin ucuz ya da pahalı olduğundan bahsedecek olursanız ilk önce düşünün. Mesela Filipinler de oturduğum bir cafede biranın 4 lira olduğunu duyan bir Türk vatandaşı İngilizce sözlerle “vouuw çok ucuzmuş bea” diyordu karşısındaki Filipinliye. Halbuki bira Türkiye’de pahalı. Orada ucuz değil.

Tayland mı Filipinler mi? sorusunun cevabını ararken bu iki ülkenin kendilerine has avantajları var :

Tayland’ın avantajları:

*Türkiye’den Tayland’a gidiş daha kolay. Tayland, ülke içerisinde otobüs veya uçak ile yer değiştirmek istediğinizde de avantajlı. Örneğin Bangkok’tan Phuket’e uçak biletleri Filipinler ’de bir adadan diğerine geçmek istediğinizde alacağınız uçak biletlerine nazaran çok daha uygun fiyatlara mal oluyor.

*Tayland bana göre Filipinler ’e oranla çok daha eski bir uygarlığa, geleneksel ve tarihi değerlere sahip. Kültürel anlamda gidilecek tapınakları ve antik yerleri Filipinler ’e göre çok daha fazla.

*Filipinler ’e göre Tayland insanının çok daha güler yüzlü olduğunu düşünüyorum. Aslında bu anlamda Filipinliler de gayet iddialılar. Ancak yine de Tayland’ın bir adım önde olduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim. ***2019 yılında gelen düzenleme: Bu yazdığım maddenin artık geçerli olmadığını söyleyebilirim. Güler yüz Tayland'da da maalesef yok oldu ve herşey arz-talep hesabına döndü. İnsanların beyin yapısı tam tüccar ve memnuniyet anlamında eskiden eser yok. Bu sadece benim fikrim değil Tayland yerine Filipinler'e gelmeye başlayan tüm arkadaşların görüşü.***

*Tayland turizm faaliyetlerini agresif bir şekilde dünyaya tanıtmaya başlayalı uzun yıllar geçtiğinden bir turistin ne istediğini ve ihtiyaçlarını nispeten Filipinliler’e göre daha iyi biliyorlar.

*Tayland'da gece hayatı Filipinler’den çok daha çılgın.

*Filipinler’e nazaran her anlamda çok daha kolay bir ülke. (Yemek hariç)


Tayland’ın dezavantajları:

*Tayland’ın yabancılara yaklaşımı salt para üzerine kurulu. Az ya da çok, para ödemeden neredeyse hiçbir şey elde etmeniz mümkün değil. Tayland’da çok uzun süreli ilişkiler kurmamışsanız –ki bir turist için bu neredeyse imkansız- bir problem yaşadığınızda veya bir şeye ihtiyacınız olduğunda mutlaka para ödemek durumundasınız. 90’lı yıllar ve 2000’lerin başına kadar devam eden ve dünya çapında ün yapan Tayland samimiyeti son yıllarda iyiden iyiye azalmakta. Taylandlılar’ın gözleri açılmış ve siz artık onlar için yürüyen bir para makinasısınız. “Farang” kelimesinin yabancılar için Tayland’da sıkça kullanıldığını duymuştum. Bir Taylandlı’ya ne anlama geldiğini sorduğumda “direkt kelime anlamı bu olmasa da bizim için ‘yolunacak tavuk’ anlamına geliyor” demişti. “Farang yemek yiyor.” Farang geliyor” “Farang gidiyor” Tayland’da bunu illaki duyacaksınız. Tayland’da bir “Farang” olmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

*Tayland mutfağının uzak doğunun en geniş yelpazeli mutfaklarından olduğunu söylerler. Ancak birçok yemekleri Türk damak tadına uygun değil. Yiyecek içecek konusunda Filipinler’e göre bir nebze daha fazla zorlanacağınızı söyleyebilirim.

*Tayland’da bazı şeyleri alırken Türkler’e daha yüksek fiyat çekildiğini görürsünüz. Çünkü ilk paragrafta anlattığım olay gibi Türkler her daim zengin gözükmek istediklerinden Tayland’ın çakal halkı bunu fark edip “Where are you from?” dedikten sonra Türk olduğunuzu öğrenirler ve o şeyin fiyatı 1se 2 olur. Bazı tiplerin kıroluğu bazen maalesef bütün bir milleti etkiler. O yüzden yeri gelmişken tekrar söyleyeyim; Hiçbir şeye gereğinden fazla değer yüklemeyin. Pazarlık yapılacak yeri ve yapılmayacak yeri bilin. Pazarlığın ne dozajda olması gerektiğini fark edin ve her zaman samimiyetle konuşun. Yabancı bir ülkede öyle ya da böyle kendi milletinizi temsil ettiğinizi unutmayın.

*Tuk tukçular sizi illaki saçma sapan yerlere götürmek isterler. Üzerinizden para kazanmak için her yolu deneyeceklerdir. Bangkok’ta şehir içi ulaşımın Filipinler’e göre daha zor olduğunu söyleyebilirim.

*Tayland’ın konaklama alternatifleri daha fazla olsa da son yıllarda bu anlamda fiyatların arttığını görmeniz mümkün. Önceki yıllarda Filipinler’de konaklamak çok daha maliyetli gözükürken artık Tayland bu alanda Filipinler’e yetişmiş hatta geçmiş vaziyette.

*Son yıllarda artan suç oranı ile Tayland’ın değer kaybettiğini söylemem gerek. Ancak yine de Tayland’ın suç oranının bizim ülkemize göre çok çok daha düşük olduğunu söylememde fayda var.

*Tayland’da ladyboylar çok fazla. Yani o kadar fazla ki erkek olmayan her iki kişiden birinin ladyboy, gayboy vs olduğunu düşünüyorum. Ha unutmadan, ladyboylar Filipinler’de de var ancak sayıları bu kadar fazla değil. En son Pattaya'ya giden bir arkadaş "Filipinler'in gözünü seveyim, Tayland ladyboydan geçilmiyor" diyerek artık Tayland defterini kapattığını söylemişti.


Filipinler ’in avantajları:

*Doğası. Biliyorsunuz Tayland doğa anlamında çok üstün bir ülke. İnanılmaz plajları, doğa harikası yerleri var. Ancak bu anlamda bence Filipinler Tayland’dan daha üstün. Tayland’ı doğal güzellikleri bakımından bu dünyanın en iyisi şeklinde nitelendiren kişiler görmüştüm. Eğer Tayland dünyanın en iyisiyse, Filipinler farklı bir gezegende diyebilirim.

*Konaklama konusunda özellikle Manila’da bolca alternatif bulabilirsiniz. Fiyatlar 15 dolardan başlar. **15 amerikan doları dediğim fiyat backpacker fiyatıdır arkadaşlar. Doğru düzgün otellerde konaklamak istiyorsanız en az 50-60 dolar ödemeniz gerekir.**

*Yemekleri. Aslında bu konuda Tayland’dan çok üstün olduğunu düşünmesem de Filipinler’de uzak doğu mutfağına ait yemeklerin bizim damak tadımıza birazcık daha yakın yapıldığını düşünüyorum. Gerçi bu benim kendi fikrim. Tam tersini düşünenleri de gördüm.

*İngilizce’nin akıcı ve anlaşılır konuşuluyor olması. Benim gözümde Filipinler’in bu özelliği Tayland’ın çok daha önüne geçmesini sağlıyor. Tayland’da hemen herkes basic İngilizce konuşabiliyorken, Filipinler’de elementary seviyesinin altında insan bulmak için biraz çabalamanız gerekiyor. Filipinler’de varoşlardaki insanlar, hatta dilenciler bile muhabbet edebilecek seviyede İngilizce biliyorlar.

*Gezilip görülecek çok farklı bölgeleri var. Her bölgesinin kendisine has insanları ve özellikleri var.


Filipinler’in dezavantajları:

*Türkiye’den ulaşım imkanı Tayland’a göre daha zor. Ülke içinde bir bölgeden bir diğer bölgeye geçişlerde biletlerinizi önceden almamışsanız fazlasıyla pahalı olabiliyor.

*Çok fazla bişeyler satmak isteyen insan var. Kafanızı şişirebiliyor, peşinize takılıp sizinle birlikte gelebiliyor ve siz bir takım işleri halletmek isterken kafanızı karıştırabiliyorlar.

*Merkezi ve turistik bölgelerde gözle görülür bir pahalılık var. Fiyatlar Cihangir fiyatlarına yakın. (istanbulda benim oturduğum semt olduğu için Cihangir'le kıyasladım) Birçok yerde uzak doğu ucuzluğunu hissedemiyorsunuz.

Gece hayatına meraklıysanız Tayland Filipinler’e göre bir tık öndedir. Ama yine söyleyeceğim "parasını öderseniz" Ayrıca Filipinli hatunlar Tayland hatunlarına göre çok daha kezbani tavırlılar. Fakat yine de söylemek gerekir ki Tayland hatunu cebinizdeki paranın peşindedir. Filipin hatunu ise sizinle evlenip ülkenize yerleşmek ister. Eskiden Tayland hatunları da evlenmenin peşindeydi ama Tayland hatunu uzun vadeli planları için kısa vadeli olanları riske etmez. Bu yüzden Tayland’da herhangi bir “niyetiniz” olmadan biriyle sohbet etseniz bile kendinizi bir malın pazarlığındaymış gibi hissedebilirsiniz. Şöyle bir anımı anlatayım: Tayland’da sıradan bir barda otururken yanıma bir hatun gelmiş ve benimle sohbet etmeye başlamıştı. Aradan bir 10 dakika geçmemişti ki hatun “beni satın almayacağını biliyorum” diye bir cümle kurmuştu. “Hep böyle olur, insanın tavrı daha ilk dakikadan bellidir.” Diye devam etmişti. Kısacası Tayland’lı için genel anlamda bir işsiniz. Sonunda çoğu sizden para almak ister. Bu anlamda Filipinliler çok daha arkadaşça bir tavır sergiliyorlar.
Doğa; deniz, kum, plaj tatili istiyorsanız Filipinler ’i tek geçerim. Aslında deniz, kum, güneş üçlüsünün tek başına çoğunuz için bir şey ifade etmediğini biliyorum. Ancak bunu Filipinliler ile yaşamak bence bir ayrıcalık. Filipinliler her daim kendinizi iyi hissetmenizi sağlarlar. Tayland’da da aynısı olur ama parasını verirseniz. Tayland son yıllarda biliyorsunuz ki çok iyi reklam yaptı ve turizmde dünya 1.si konumunda. Dolayısı ile herşey ticaret ve herşey yüksek fiyatlı. Ve bence Filipinli kızlar daha güzel :)


Ben hangisini tercih ederim diye sorarsanız şu andaki kafam Filipinler’e daha yakın. Aslında Filipinler şu anda birçok yönüyle Tayland’ı örnek alıp turizm potansiyelini arttırmaya çalışan bir ülke. Bu sebeple çok geç olmadan özellikle genç arkadaşlar için Filipinler’e gitmek belki daha makul olabilir.

Soruları olan arkadaşlar varsa özel mesaj veya yorumla ulaşabilirler. Yardımcı olmaya çalışırım. Bu arada Bangkok ile ilgili yazdıklarıma burayı tıklayarak ,
Manila ile ilgili yazdıklarıma burayı tıklayarak , Cebu ile ilgili yazdıklarıma da buradan ulaşabilirsiniz.

(Son 2 yıldır Filipinler'de yaşıyorum arkadaşlar. Bana ulaşmak isteyen arkadaşlar eldemmert@gmail.com adresime mail atabilirler. Filipinler ile ilgili aklınıza gelebilecek her konuda yardımcı olmaya çalışıyorum. Ayrıca Facebook üzerinde "Cebu İş Seyahat Tatil" community'imi beğenip takip ederseniz Filipinler'le ilgili daha güncel bilgi alabilirsiniz. Sorularınız varsa bu siteye yani tecrubelerimiz.com'a üye olup tecrübelere yorum yazabilir ve bana özel mesaj atabilirsiniz.-Tecrublerimiz.com'da yorumlarınız 24 saat sonra yayınlanır, lütfen yorumlarınızın yayınlanmadığını düşünmeyin ve takip edin.- Mesaj atan ve yardım talebinde bulunan arkadaşlar ilk etapta kendilerini tanıtan birkaç cümlelik kısa bir yazı yazarlarsa çok memnun olurum. -Adınız soyadınız, ne iş yaptığınız, nerede yaşadığınız ve Filipinler'e ne zaman geleceğinizi içeren bir not ile bana ulaşabilirseniz çok sevinirim. Herkese selamlar, hürmetler.)
Sayfa: