DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Tiner çekmek


Bugün "Cihangir Camii"ne bu güzel havada manzaraya karşı mavinin ve yeşilin verdiği rahatlığı hissetmek, ara sıra yanıma uğrayan kedileri sevmek, sükunet içinde kitap okuyup ara sıra kafamı kaldırıp muhteşem manzaraya bakıp gemileri izlemek için gittim. İnsanların biri geliyor, biri gidiyordu. Kimileri açıp Kur'an falan okuyor, kimileri manzarayı seyredip yine bir sessizlik içinde yanındaki arkadaşıyla fısıldaşarak muhabbet ediyordu. Derken iki tane kadın yanında bebek arabasıyla geldi ve yanımdaki banka oturdu. Kibarlıktan zaten sözedilemez onlar için, ama benim kitap okuduğumu gördükleri halde bağırarak konuşmaya, şakalaşmaya falan başladılar. Yetmedi bir de saçma sapan Demet Akalın'dan bir şarkı açarak yine bağıra bağıra söylemeye başladılar. Bakışlarımla anlatmaya çalıştım rahatsızlığı ama ne fayda! Kalktım uzaktaki banka gittim ama açtıkları şarkı tabiki yine bana ulaşıyordu. Buraya kadar anlattıklarımdan nasıl bir insan oldukları apaçık belli oluyordu zaten.

5 dakika falan geçti 2 tane turist, ardından "tinerci" diye tabir edilen bir çocuk geldi. "Ben manzara izlemeye geldim, gemileri izlicem ben. Ne kadar güzel Allahım. Karşıya geçmem lazım, tam da şuraya. Ama geçsem düşer miyim ki? Ya boğulursam? Beni de kimse kurtarmaz değil mi ha? Ama gemiler ne kadar güzel geçiyor. Karşı taraf da eminim çok güzeldir, keşke geçebilsem." diye kendi kendine konuşuyordu çocuk. Aslında kimseye bir zararı yoktu da. Elindeki kartonun içinde çikolatalı gofretleri satmaya çalışıyordu kendince. Ama az önce bahsettiğim iki kadın bu çocuğun "İster misiniz gofret?" demesi üzerine: "Yok, istemez!" diyerek çıkıştı. Çocuk da başına önüne eğerek uzaklaştı oradan.

Velhasıl önceki tecrübedeki "Bizi kurtarın abi" diye yalvaran çocuğun ve diğer bu yola bir şekilde düşmüş çocukların toplum tarafından itilip kakıldığı, insan yerine konulmadıkları bir gerçek. Bu çocukları bu yoldan çıkarmanın birinci yolu onlara insan olduklarını hissettirmektir. Onlara yardım etmek, konuşmaya çalışmak ve insanlığın, sevginin ve gerçek hayatın ne olduğunu göstermek gerekir. Yoksa hepsinin sonu acı dolu bir ölüm olacaktır hem de gencecik yaşta!
Tiner çekmeyi tecrübe edenlerin, bilhassa buna sürekli devam edenlerin beyinlerinde kalıcı hasar oluşur. Konuşma ve görme kaybı, yürümede bozukluk ve sanrı durumları vuku bulur.
Tiner, ingilizce "thinner" kelimesinden gelme, incelticidir. Beyin hücrelerinizin, ciğerlerinizin "inceldiğini" tahayyül edin, tiner ve bally gibi maddeleri çekenlerin ne halde olduklarını biraz daha anlama şansı bulabilirsiniz.
Videodaki genç te durumun vehametini kavramış, ve yardım istiyor. Durumunu da topluma, görsel bir deneyle çarpıcı biçimde izah ediyor.
Sayfa: