DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Tropikal DepresyonToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Tropikal depresyon ekvatora yakın bölgelerde tecrübe edilebiliyor. Normal tropik yağışları bilirsiniz. Günlük güneşlik bir hava aniden değişir ve esmeye başlar. Sonrasında da şok bir yağmur yağar ve bardaktan boşanırcasına değil sanki birileri yeryüzüne kovalarla su döküyor gibi bir etki yaratır. Saniyeler içerisinde donunuza kadar ıslanırsınız. 15-20 Dakika bilemediniz yarım saat sonra yağmur tamamiyle diner ve hava yeniden çok sıcak olur. Sonraki yarım saat içerisinde her yer yeniden kupkurudur(donunuz hariç)

Tropikal depresyonda ise durum biraz farklı tecrübe ediliyor. Hava sıradan bir tropik yağmur yağacak gibi bir başlangıç yapıyor fakat sonrasında yağmur dinmek bilmiyor. Bazen günlerce, nadiren de haftalarca devam edebiliyor. Adeta gökyüzü depresyona girmiş şiddetle ağlıyor gibi düşünüldüğünden zannediyorum ki adına da "tropikal depresyon" denilmiş.

Tropikal depresyon genellikle yakınlarında bir tayfunla deneyimleniyor. Benim şu anda bulunduğum konumda(Filipinler) tropikal depresyon haber bültenlerinin hava durumu sunumlarında halka önceden duyuruluyor. Halk "depresyon" nedeniyle meydana gelebilecek toprak kaymalarına karşı uyarılıyor ve mutlaka toprak kayması oluyor. Bazen can kayıpları da yaşanabiliyor.

Tropikal depresyonlar özellikle büyük şehirlerde sel baskınlarına da neden oluyor ve hayatı felç ediyor. Trafik duruyor, bazı yerleşim yerlerinde elektrik kesintisi oluyor.
Bu çeşit bir "depresyonu" şu ana kadar 2 kez tecrübe ettim. İlkinde bulunduğum yerde saatlerce mahsur kalmıştım. İkincisi ise ben bu satırları yazarken nispeten daha sakin devam ediyor. Bir buçuk gündür bakkala gitmek(7/11) için yağmurun dinmesini bekliyorum. İşte o kadar sakin.
Sayfa: