DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Türkiye'de ciddi bir ekonomik kriz olduğu gerçeği


Gelir düzeyimize bakarken, dünyanın en çok kullanılan para birimleriyle ve alım gücümüzle konumumuzu değerlendirmeliyiz. Şu anda çalışan nüfusunun %80'inin asgari ücretli olduğu bir ülkede hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Yani çoğumuz 400$ civarında bir ücret alıyoruz. Bir yandan da bu ücreti hak edebilmek için getirilen standartların; yani haftalık 40 saatin üstünde bir mesai yaptığımız da gerçek. Asgari ücretle çalışanların çoğunluğu günde 10-12 saat civarında çalışıyor. Yani bu şu demek: aslında gerçek asgari ücret 400$'ın da altında.

Hal böyle olunca ülkemizdeki ücretlerin Çin'deki ücretlere yaklaştığını görüyoruz. Ben reel enflasyonun %40'lar civarında seyrettiğini düşünüyorum. Politik olarak insanların oy verirken en önde tuttuğu koşul ülkedeki refah seviyesidir. Ancak uzun süredir ekonomi iyi gitmediği halde neden medya bu konuyu ele almıyor? İnsanımızın kafasında yıllardır "iyiye gidiyoruz" düşüncesi hakim. Ama maalesef hep daha kötüye gidiyoruz.

2000'den önce bu koşullarda olsaydık muhalefet partileri iktidarı her fırsatta istifaya davet ederlerdi. Medya vurdukça vururdu. Bülent Ecevit zamanını hatırlatmadan geçemiyorum. Adamın önünde bir esnaf yazar kasasını parçalamıştı. O dönemde siyasi konjonktür de berbattı. 40 bin kişinin öldüğü 1000lerce binanın yıkıldığı büyük Gölcük Depremi, Amerika'nın Irak'ı işgali gibi ekonomiyi olumsuz yönde etkileyecek bir sürü sıkıntı vardı. Şimdi bizim iktidarın önünde biri yazar kasa parçalasa kafasını kırarlar. Tepki göstermeden de nereye kadar diye düşünmeden edemiyorum. İşsizlik rakamları cumhuriyet tarihinin zirvesinde. Üstelik şimdi işsizlerin ödemek zorunda oldukları bir GSS prim borcu ucubesi var.

Bugünden itibaren İstanbul'da toplu taşıma zamlandı. Köprü geçişleri zaten zamlanmıştı. Ekmek %25 zamlandı. Medya bu konuları ne zaman işlemeye başlayacak merakla bekliyorum. Ben hükümeti değil, medyayı eleştiriyorum.
Sayfa: