DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Türkiye'de piyangodan büyük para verilmediği gerçeği


Bundan yıllar önce rekor ikramiye olarak bizim milli piyango idaresi 8 milyon tl dağıtmıştı. O tarihe kadarki en büyük ikramiyeydi.(yanlış hatırlamıyorsam 2002) Televizyon kanalları piyangonun sürekli reklamını yapıyor ve spikerler dışarıda vatandaşlarla "Size çıksa ne yaparsınız?" temalı ropörtajar yapıyorlardı. Dikkatimi çekmişti; vatandaşların büyük çoğunluğu "Aman bana çıkmasın, deliririm." gibi şeyler söylüyorlardı. Rakam altı üstü 8 milyondu.

Bu sene yılbaşı çekilişinde ise yeni bir rekor ile büyük ikramiye 55 milyon oldu. Vatandaşlar bu rakamlara yine "deliriyorlardı". Her zaman olduğu gibi büyük çoğunluk çeyrek bilet aldı ve büyük ikramiye de dörde bölündü. Kişi başı büyük ikramiye 13.75 milyona düşmüştü. Dolar bazında hesap etseniz 4,5 milyon dolara tekabül ediyor.

Amerika'da ise birkaç aydır altıyı tutturan olmayınca ikramiye 1,5 milyar dolara yükseldi. Çekiliş yapılmış; Powerball'da kazanan en az bir kişinin olduğu ve ilerleyen günlerde daha fazla talihli olup olmadığı ortaya çıkacakmış.

İki ülke arasındaki para birim farkı, endüstriyel konum vs değerlendirildiğine tamam, bizimkilerin daha düşük ikramiyeler vermesi doğal. Fakat bizim bu en koca ikramiyelere bile istanbul'un lüks semtlerinde iki süper lüks daire alsanız elinizde avucunuzda birşey kalmaz. Verilen rakamları küçümsemiyorum. Bu paralar birçoğumuzun yedi sülalesine yeter, eminim. Ancak bence öyle delirinecek rakamlar değil ve hatta "büyük ikramiye" sloganına yakışmıyor bu paralar. Bugün 3 büyük futbol kulübümüzde oynayan futbolcularımız yıllık 3-4 milyon euro para alıyorlar. Reklam gelirleri de cabası. Yani bir nevi adamlara futbol oynadıkları her yıl büyük ikramiye vuruyor. Vatandaş büyük talihli sıfatı ile ancak bir futbolcunun 1 yıllık maaşına ulaşabiliyor.

Amerika'daki ile kıyasladığımızda onların büyüğü bizim en büyük ikramiyemizin 340 katı. "1,5 milyar dolarla ne yaparsınız?" diye sorulsa... Herhalde istediğinizi yaparsınız. Birkaç ada satın alabilirsiniz. Özel uçak filoları kurabilirsiniz. Birden bire uluslar arası bir şirket sahibi olabilirsiniz. Ama "4 milyon dolara ne yaparsınız" diye sorulsa? Çok şükür hayatımızı kurtardık deriz. Hepsi o. Buradan milli piyango idaresine sesleniyorum. Daha "çılgın" ikramiyeler vermeniz gerekiyor artık. O ikramiyeler gerçekten "büyük" statüsünde değil.
Sayfa: