DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Uçan Spagetti CanavarıToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Uçan Spagetti Canavarı dünyaya yayılmış saçmalıkların çürütülmesi üzerine yürütülen fikirler arasında gönlümde taht kurmuş bir düşünsel tanrıdır. Birçoğunuzun "hangi tanrı düşünsel değil ki" dediğini duyar gibiyim. Sonuç itibari ile söz konusu olan şey "inanmak". Ve hepimiz birbirimizin inancına saygı duymak durumundayız değil mi?

Bobby Henderson kendi ülkesinde okullarda verilmekte olan bir nevi "Din kültürü ve ahlak bilgisi" dersine tepki olarak, ülkesindeki fikir özgürlüğünü kullanmak istemiş ve elbette biraz da ironik fakat bir o kadar ciddi şekilde Kansas eyaletinin eğitim kurulu tarafından eyalet okullarında Evrim Kuramı'na alternatif olarak akıllı tasarım konusunun müfredata alınmasından sonra, eğitim kuruluna gönderdiği açık bir mektupla Uçan Spagetti Canavarı Tanrısı'na olan inancından bahsedip Pastafarya Kuramı'nın da müfredata alınmasını istemiş.

Mektup şu şekilde:

"Bu mektubu, alternatif Akıllı Tasarım Teorisi'nin Evrim Teorisi ile birlikte okutulup okutulmayacağına karar verme hakkında olan bildirinizi okumam üzerine endişe ile yazıyorum. Bence hepimiz öğrencilerin birçok bakış açısından haberdar olması konusunda hemfikiriz, böylelikle onlar kendileri için en anlamlı teoriyi seçebileceklerdir. Buna rağmen öğrencilerin akıllı tasarımın sadece bir tek teorisini öğrenecek olmalarından endişeliyim.

Hatırlayalım ki akıllı tasarımın birçok teorisi mevcuttur. Dünya çapında ben ve diğer birçok kişi, evrenin yüce bir Uçan Spagetti Canavarı (Flying Spagetti Monster) tarafından yaratıldığına inanıyoruz. Gördüğümüz ve hissettiğimiz her şeyin yaratıcısı O'dur. Evrimsel süreçlere işaret eden güçlü bilimsel delillerin de, sadece rastlantı olduğuna inanıyoruz.

Size bugün yazmamın sebebi, diğer iki teori ile birlikte bu alternatif teoriyi de okullarınızda okutmanızı resmi olarak rica etmektir. Aslında şunu söylemeliyim ki, eğer bunu yapmayı kabul etmezseniz, yasal işlemleri başlatmak zorunda kalacağız. Eminim ki ne söylemek istediğimizi anlamışsınızdır. Akıllı Tasarım Teorisi bir inanç olarak değil de bilimsel bir teori olarak kabul edilecekse, bizim teorimizin de aynı kapsamda değerlendirilerek okullarda okutulmasına izin vermelisiniz.

Teorimiz bazıları için inanması zor olabilir, bu nedenle size yardımcı olabilmek için inançlarımızın ayrıntılarına değineyim. Elimizde evrenin yüce Uçan Spagetti Canavarı tarafından yaratıldığına dair deliller var. Elbette hiçbirimiz onu göremiyoruz, fakat O’nun bize gönderdiği yazılı açıklamalar var. O'nun gücünü detaylıca açıklayan birkaç uzunca kitap serimiz var. Ayrıca bu inanışa sahip 10 milyonun üzerinde insanın olduğunu ve bunun giderek arttığını duymak sizi şaşırtabilir. Bazı insanlar inanışlarımızın gözlemlenebilir kanıtlarla doğrulanmamış olduğunu iddia ettiğinden ağzımızı sıkı tutma eğilimindeyiz. Bu insanların anlamadığı O'nun bu Dünya'yı, gerçekte olduğundan daha yaşlı olduğunu düşünmemiz için yaratmış olduğu. Örneğin, bir bilimci ,insan yapımı nesne üzerinde karbon-14 testi yapabilir. Bu bilimci karbon-14 ün yaklaşık olarak %75'inin beta yayınımı ile azot-14'e dönüştüğünü görür ve karbon-14'ün yarı ömrü 5730 yıl olduğundan bu nesnenin hemen hemen 10000 yaşında olduğunu anlar. Fakat bilimcilerimizin farkına varmadığı şey, her ölçüm yapıldığında yüce Uçan Spagetti Canavarı'nın, o mübarek Makarna Uzuvlarıyla sonuçları değiştirdiğidir. O'nun bunu neden yaptığı ve bunun nasıl mümkün olduğunu detaylıca anlatan pek çok metnimiz var. Tabi ki de O görünmezdir ve kolaylıkla maddenin içinden geçebilir.

Eminim ki şimdi öğrencilerinize bu alternatif teorinin öğretilmesinin ne kadar önemli olduğunun farkına vardınız. Öğrencilerin, gözlemlenebilir delillerin yüce Uçan Spagetti Canavarı'nın inisiyatifinde olduğunun farkına varmaları kesinlikle zorunludur. Dahası, bizim inanışlarımızı O'nun seçilmiş korsan kostümünü giymeden öğretmek saygısızlıktır. Mektubun çok uzadığını düşünerekten, bunun önemini yeterince vurgulayamıyorum ve maalesef bunun neden yapılması gerektiğini detaylıca açıklayamıyorum. Kısa ve öz olarak: eğer bunu yapmazsak O sinirlenir.

Küresel ısınmanın, depremlerin, kasırgaların ve diğer doğal afetlerin 1800'lerden beri azalmakta olan Korsan sayısının doğrudan bir etkisi olduğunu bilmek ilginizi çekebilir. İlginizi çeker diye, mektuba son 200 yıl boyunca, tahmini korsan sayısına karşı ortalama küresel sıcaklığı gösteren bir grafiği ekledim. Gördüğünüz üzere, küresel sıcaklık ile korsan sayısı arasında istatistiksel olarak belirgin olan bir ters orantı var.

Sonuç olarak, görüşlerimize ve inanışlarımıza zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Umarım bu teorinin öğrencilerinize öğretilmesinin önemini anlatabildim. Tabiki de, gelecekte öğretmenleri bu alternatif teori için eğitmemiz mümkündür. Sabırsızlıkla yanıtınızı bekliyorum ve hiçbir hukuksal davanın gerekli olmayacağını umuyorum. Bence hepimiz bu üç teorinin ülkemiz çapındaki, hatta nihayetinde tüm Dünya'daki tüm bilim sınıflarında eş zamanlı olarak verileceği zamanı sabırsızlıkla beklemeliyiz; 3'te 1 zaman akıllı tasarım için, 3'te 1 zaman yüce Uçan Spagetti Canavarcılığı için ve 3'te 1 zaman da kuvvetli gözlemlenebilir delillere dayalı mantıksal varsayımlar için. En içten dileklerimle, Bobby Henderson, ilgili vatandaş.

Not: Mektuba O'nun bir dağ, ağaçlar ve bir cüceyi yaratışını resmeden sanatsal bir çizimi ekledim. Unutmayın ki, bizler hep O'nun yaratısıyız."

Aslına bakarsanız, insanlar bir şeye inanırken bazen de "diğerlerinin inandığına inanmamayı" düşüncelerine katmış olurlar. Dinleri ve mensuplarını birbirlerine karşı hiddetlendiren, insanlara sadece insan olduklarını, bu doğanın bir parçası olduklarını unutturan, birbirine düşüren ama aslında çok geniş bir hoşgörü oyunu ile sunulan da bu değil mi?
Sayfa: