DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Valproat


Valproat nedir?
Bir antikonvülzan, antimanik veya duygudurum düzenleyici olarak tanımlanabilir. Ne şekilde işlev gördüğü tam bilinmemektedir. Valproat piyasada ya sodyum valproat veya valproik asit olarak birkaç benzer formda mevcuttur.

Valproat semisodyum (sodyum valporat) ve valproik asit karışımı ilaçlarda vardır.
Bunlar birbirine çok yakındır, ancak yine de eczacınızdan daima size önerilen ilacı aldığınızdan emin olmalısınız.

Bana neden valproat reçete edildi?
Valproat genellikle iki uçlu mizaç bozuklukta manik ya da depresif ataklarla seyreden değişken duygudurum tedavisi için kullanılır.İki uçlu mizaç bozukluğu bulunan hastalar duygudurumunda herkesin yaşadığı ufak değişikliklerde çok daha ciddi çalkantılar yaşar. İki uçlu mizaç bozukluğunda duygudurum coşkun(hipomani, mani) ya da çökkün(depresif) dönemlerle iniş çıkışlı olabilir.
Duygudurum çok yükssek olduğunda buna hipomani ya da mani denir. Hipomanik insanlar çok enerjik ve coşkulu hissedebilir, ama huzursuz ve sinirli de olabilir. Çok hızlı konuşup, çok az uyurlar. Akıllarında bir sürü düşünce planı vardır. "Coşkun" oldukları söylenebilir. İnsanlar "coşkun" olduklarında kötü kararlar alıp sonrasında çabucak bitkin düşebilecekleri için tedavi olmaları gerekir. İki uçlu mizaç bozukluğunda ayrıca depresyon dönemleri yaşanır. Semptomları arasında üzüntü hissi, yorgunluk ve iyi uyuyamama vardır. Bu sıkıntı verici belirtileri azaltmaya yardımcı olması için antidepresan ilaç tedavisi gerekebilir. Valproat duygudurumunu dengelemeye yarar, bu neşeli çıkış durumlarını azaltır.

Valproat aynı zamanda bir antikonvülzandır ve epilepsi(sara) nöbetlerinde kullanılır.

Valproat almadan önce neden bazı kan testleri yaptırmam gerekiyor?
İlk kantesti Valproat almanın sizin açınızdan güvenli olduğundan emin olmak içindir. Karaciğeriniz sağlıklı olmalıdır. Birkaç hafta sonra bir kan testi daha yaptırmanız gerekebilir. Bunun sonucunda doktorunuz size gerekli olan doğru Valproat dozunu alıp almadığınızı anlar. Kan testleri yalnızca tedavinizin ilk altı ayında gereklidir.

Valproat alınması güvenli midir?

Genelde Valproat'ın doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak alınması güvenlidir, ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerin herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza bilgi verin:
*Diyabet ya da porfiri, SLE varsa ya da karaciğer böbrek sorununuz veya ailenizde karaciğer öyküsü varsa
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız, buna reçetesiz tüm ilaçlar ve hatta Aspirin de dahildir.
*Hamileyseniz, emziriyorsanız ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Valproat normal dozu nedir?
Valproat başlangıç dozu genellikle günde 400mg-600mg arasındadır. İdame dozu günde 400-2500mg arasında değişebilir. Maksimum sodyum valproat dozu günde 2500mg'dır.
Valproat semisodyum için başlangıç dozu genellikle günde üç kez 250mg'dır. İdame dozu ise genellikle günde 1000mg-2200mg arasındadır.

Doz atlarsam ne yapmam gerekir?

Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse, aklınıza geldiği an alın.

Valproat kullanmaya başladığımda ne olacak?
İki uçlu mizaç bozukluğu olan birçok insan için çökme ve yükselme atakları çok nadir görülür. Valproat bu çökme ve yükselmeleri daha az şiddetli ya da daha az sıklıkta görülecek şekilde düşürmelidir. O yüzden, Valproat'ın tam fayda sağladığını anlamak aylar veya yıllar alabilir. İlacın işe yarayıp yaramadığını anlamanın en iyi yolu ilacı alırken yaşadığınız çökme, yükselme dönemlerinin sayı ve şiddetlerini karşılaştırmaktır.
Kendinizi iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bunların çoğunun birkaç hafta içinde kaybolması gerekir. Bazen vücudunuzdaki valproat miktarı çok yükselebilir ve bu da tehlike yaratabilir. Yüksek Valproat seviyesi anlamına gelebilecek yan etkileri saptayabilmeniz gerekir. Herhangi bir uykusuzluk, ajitasyon, hareket bozuklukları, prolaktin yükselmesi ve oluşabilecek diğer birçok durum değişiklikleri konusunda doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.

Valproat'an alkolle kullanımı:

Valproat alan insanların resmi olarak alkol alması önerilmez. Bunun nedeni hem Valproat hem de alkol almanın uyuşukluğa sebep olabilmesidir. İkisi aynı anda alındığı takdirde, ciddi uyuşuklukla sonuçlanabilir. Bu da düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra alkol almak duygudurumunuzu daha da hızlı değiştirebilir. Özellikle aşırı içki içmenin buna yol açması olasıdır. İnsanlar bu ilacı almaya alıştığında bazen herhangi bir zarara yol açmadan az miktarda alkol alabilir. Yine de, ilk bir ya da iki ayda alkol almaktan kaçının. Bunun sonrasında içki içmek isterseniz, her zaman içtiğiniz içkiden bir kadeh içmeyi deneyin ve ne hissettiğinize bakın. Eğer uyuşmuş hissetmezseniz, o zaman küçük miktarlarda içmeniz belki de sorun yaratmayacaktır. Alkol insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle ilaç alırken içki içmeye karar verdiğiniz takdirde çok dikkatli olmalısınız.
Bir içki canınız çekti diye ilacınızı almayı ihmal etmeyin. Alkol alıyorsanız, sadece küçük miktarlarda alın. Valproat kullanırken asla alkol alıp, araç kullanmaya kalkmayın. Her tür olası endişenizi doktorunuz, eczacınız ya da hemşireniz ile paylaşın.

Kendimi iyi hissettiğimde Valproat almayı bırakabilir miyim?

Hayır. Valproat almayı bırakırsanız, mizaç atakları sıklaşıp, şiddetini arttırabilir. Ne zaman bırakmanız gerektiğine doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Birçok insanın uzun süre, hatta yıllarca Valproat kullanması gerekebilir. Bu durum genellikle zararlı değildir. Valproat bağımlılık yapmaz.
Sayfa: