DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

WasabiToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Geçen gün kuzenim ve abimle beraber ilk kez wasabi yiyen insanların videolarını izliyorduk. Kuzenim "Yemedim ve asla yemeyi düşünmüyorum." gibi bir şey söyleyerek bende bir ampül yaktı. "Ben de sana o wasabiyi yedirmezsem..." dedim içimden.
Birkaç gün önce hain planımda kullanmak üzere Carrefour'dan bir kutu wasabi aldım. Wasabiyi neyin içine koyacağıma henüz karar verememiştim ama fıstıklı baklava iyi bir seçenek gibi duruyordu. Dün akşam da eve giderken bir kutu fıstıklı baklava aldım ama kuzenimin baklava sevmediğini unutmuşum ne yazık ki.
Bu akşam kuzenimin asla hayır diyemeyeceği bir şeyle, bir kutu dondurmayla gittim eve.
Yemekten sonra dondurmaları servis etmek üzere abimle beraber mutfağa geçtik. Kuzenimin tabağına biraz wasabi koyup üzerini bir top antep fıstıklı dondurmayla kapattım. Aslında wasabiyi daha çok koyacaktım ama suç ortağım abim çocuğa bir şey olacağından korktu.
Dondurmaya bayılan 13 yaşındaki kuzenim tahmin ettiğim gibi koşa koşa gelerek elimden dondurma tabağını kaptı. Biz de kuzenimin karşısına kurulup keyifle dondurmalarımızı yemeye başladık. Kuzenim vanilyalı toptan yemeye başladı ve sonra fıstıklı (wasabili) topa geçti. İlk kaşıklarda wasabiye denk gelmedi, birkaç kaşık sonra aniden durdu. Etrafa anlamsız bakışlar atıp ağzındakileri çıkaracak gibi bir hareket yaptı. Bizim kahkahalarımız eşliğinde banyoya koştu ve ağzını defalarca çalkaladı. Her şeyi abartmaya bayılan kuzenim beyninden dumanlar çıktığını, cehennem ateşlerini yuttuğunu falan söylüyordu geri geldiğinde ve bana kalırsa bu sefer abartmıyordu. İlk (ve büyük ihtimalle son) wasabi tecrübesini hayatı boyunca unutamayacaktı.
Bir kutu wasabisiz dondurmayı önüne koyup gönlünü almaya çalıştık ama yine de bize savaş ilan etmesine mani olamadık. Önümüzdeki günlerde wasabili bir şakaya kurban gitmemeyi umuyoruz.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Acı olması ile ünlü, Japon hardalı olarak bilinen ve sitemizdeki diğer yazar arkadaşlarımızın da belirttiği gibi genelde Suşi yerken kullanılan uzak doğu mutfağına ait bir sos.
Resimde gördüğünüz ise wasabi bitkisinin köküdür.
Sayfa: