DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

WushuToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Wushu'nun bizim bu spor dalımıza federasyon gelmeden önceki ismi kung-fu'ydu. Ben bir çok müsabakalara girdim ve dereceler yaptım fakat resmi müsabakalara girmek nasip olmadı.

Wushu nedir?

Wushu, Türkçe'de "Vuşu" diye teleffuz edilen Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Wushu, güç iş, zor teknik ve sanat anlamına gelmektedir. Wushu, kelime anlamı olarak savaş sanatları olarakta bilinir.
Gerçekte, saldırı ve savunmanın yanında akrobasi ve baleye benzer kareografik hareketler ve Uzakdoğu felsefi Wu Şu adı altında toplanır. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. İnsan karakterinin geliştirilmesi iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoşgörülü davranış biçimi sağlanır.
1985'de Avrupa Wu Şu Federasyonu (E.W.F.) kurarak organize oldu. Daha sonra 1988'de Uluslararası Vu Şu Federasyonu Pekin'de kurularak daha da genişledi. Bugün 83 ülkede federasyonu bulunmaktadır.

Geleneksel Wushu nedir?

Modern Wushu’nun köklerinin dayandığı geleneksel Wushu, Wushu’nun geleneksel stillerine ve onun gelişim yaslarına göre gelişmiştir. Çin’in geleneksel spor kültürünün ayırt edici /özel karakteristiklerine sahip olan ve geniş kitlelerin yapmış olduğu geleneksel wushu çok büyük bir gelişme potansiyeline sahiptir.

Modern Wushu nedir?

Modern Wushu müsabakaları taolu ve sanda (döğüş) olmak üzre iki disiplinden oluşur. Form müsabakasında sporcular değişik stillere ait formlar ve manevraları sergiler ve bunlar belli kurallara göre değerlendirmeye alınır.

Wushu müsabaka dalları nelerdir?

1- Açık El (Silahsız)
2- Chang quan (Kuzey ekolü)
3- Nan quan (Güney ekolü)
4- Taichi quan (İçsel güce dayalı ekol) Kısa Silahlar
5- Dao (Kuzey kılıcı)
6- Jian (kılıç)
7- Taijijian (Tai Chi kılıcı)
8- Nandao (Güney kılıcı)
9- Uzun Silahlar
10- Gun (Kuzey Sopası)
11- Qiang (Mızrak)
12- Nangun (Güney Sopası)
13- Sanda (Çin Kickboksu)

Wushu'nun özellikleri nelerdir?

1- Spor dalı olmanın yanı sıra dövüş sanatını içeriyor,
2- İç dünya ile vücut hareketleri arasında uyum sağlanıyor,
3- Geniş kapsamlı esnekliği.

Wushu'nun üstlendiği roller nelerdir?

1- İnsan sağlığını korumak ve kollamak,
2- İnsan ruhunu geliştirmek.
Sayfa: