DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Yağmur Bombası


Çok soğuk bulutlara, buz kristalleri saçarak yağmur ve kar şeklinde yağışın sağlanması. Çok soğuk bulutlar sıkça görülür. Bunlar 0°C’nin altında veya hatta -40°C’nin altında bulunan çok küçük su damlacıklarından ibarettir. Böyle bir buluta buz kristallerinin atılması şartları değiştirir. Kristaller suya göre daha düşük buhar basıncına sahip olduğu için, su damlacıklarının buharlaşmasına sebep olurlar. Daha sonra bu nem, buz kristallerinin üzerinde yoğunlaşır. Böylece, buz kristallerinin büyüklüğü aşağı düşerken sürekli artar. Bu şekildeki bulut tohumlaması, yüksek seviyelerde buz kristallerinin oluşması ile tabii olarak meydana gelir. Buz kristallerinin buluta düşmesi veya atmosferdeki buzlaşmış tozların bulunması olayı tamamlar.

Metod: Sun’i bulut tohumlaması havadan veya yerden yapılabilir. Bir uçak kullanılarak, bulutların içine katı karbondioksit (kuru buz) tanecikleri saçılır. Sıcaklıkları çok düşük olduğu için bu taneciklerde çok miktarda buz kristalleri vardır.

Diğer bir metod, mikroskopik gümüş iyodür parçacıkları veya benzer maddeleri “duman” şeklinde havadan veya yerden bırakmaktır. Bu parçacıklar buluta düşer veya çekilirse, bunlar buz kristallerinin meydana gelmesinde merkez teşkil eder. Birkaç santimetreküplük madde, kilometreküplük çok soğuk bulutları tohumlamak için kafidir. Bu sebeple atmosferde büyük hacimlerle meşgul olunması ekonomiktir.

Kullanılışı: Bulut tohumlaması, bulutta önemli değişiklikler meydana getirir. Isı ortaya çıkarır, su taneciklerinin tabiatını, büyüklüğünü ve sayısını değiştirir. Nem ve hava akımını da değiştirir. Bu anlamda hava şartlarını değiştirmek gayesiyle önemli bir araç olarak kullanılır. Hava alanlarını kaplayan çok soğuk bulutlarda delik açmak veya çok soğuk sisleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Bulut mevcutsa, yağmur ve kar yağışını bir bölgede artırmak için de kullanılır. Ayrıca doludan meydana gelecek mülk ve zirai hasarı önlemek için kullanılır.
Küresel ısınmanın etkisini her geçen gün biraz daha arttırdığı ve bu yazın diğer bütün yazlardan daha sıcak daha kurak ve bir o kadar da susuz geçeceği söylentileri daha kıştan itibaren konuşulur durumdayken temmuzu bitiriyoruz ve hava ancak ısınıp yaz olduğunu gösterebiliyor bize istanbul'da. Bunun sebebinin yağmur bombası olduğunu düşünüyorum, çünkü özellikle politik anlamda zor durumda olan siyasilerimizin özellikle cumhurbaşkanlığı ve hemen akabinde gelecek 1 yıl sonraki genel seçimlerde zorluk çekmemeleri için halka ve muhalefete bir "susuzluk" silahı vermemeleri gerekirdi.Heleki Gezi Parkı olayları ve 17 Aralık süreci, hemen sonrasındaki Soma faciasının ardından bir de susuzluk yaşasaydık "işin fıtradında bu var" denemeyecekti. Bu yüzden Ramazan ayının bitimi ile havaların ciddi derecede ısınacağını, ama öncesinde hep yaz yağmurlarının ötesinde uzun uzun yağan yağmurlar ve soğuk havaların hakim olacağını kendimce az çok tahmin etmiştim. Neredeyse çocukluğumdan beri bu kadar yağışlı bir yaz görmedim.Tabi sadece İstanbul ve çevresi için konuşuyorum.
Bakalım bu sene yaz 10 Ağustos'a doğru mu başlayacak, yoksa bizi teğet mi geçecek...
Sayfa: