DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Yamaha MT 07Toplam 6 fotoğraf bulunmaktadır
Yamaha MT 07 tecrübeme değinmeden önce bu motosikletin sahibi olan arkadaşımızın verdiği bilgiyi paylaşayım. Yamaha MT-07’deki “MT” master of tork anlamını taşıyormuş. Bu motosikletle ilgili hiçbişey bilmeyen biri makinanın ne kadar torklu olduğunu bu ismindeki MT’den anlamalıymış.

Yamaha MT 07 gerçekten torklu bir makine. İsminin hakkını veriyor. İvmelenmesi enfes. Hatta gaz kolunu biraz fazla çekerseniz “aman yarabbi” modunda gözlerinizi fal taşı gibi açtırabilir. Bu vesileyle yeri gelmişken söyleyeyim: Başlangıç motoru olur mu diye soracak olan olursa net bir şekilde “olmaz abi” diyorum. Bu aletin nerede ne yapacağını kestirebiliyor olmak için daha düşük motorlarda tecrübelenmeniz lazım. Ve hatta sonrasında bu motosiklete bindiğinizde de olayı iyice anlayana kadar makinayı deneyimlemelisiniz.

Yamaha MT 07 689cc hacminde iki silindirli sıvı soğutmalı motora sahip. 75 beygir gücünde. Bu kadar beygirden ne olur ki diyenlere tekrar söyleyeyim; olay torkta. Motosiklet konusunda yeterince tecrübeli değilseniz MT-07’deyken sağ elinizdeki gaz kolunu yanlışlıkla bir santim fazla çevirdiğiniz anda sizi yere yapıştırır. Farkında olmadan bir anda şahlanmış bir attaymışçasına tek tekerde olmayı deneyimleyebilirsiniz. Zaten MT serisinin 07 ve üst modellerine sahip olan arkadaşlar tek teker yapmadan duramıyorlar(mış).

Selesi rahat. Oturuş pozisyonu da güzel ama bir yere kadar. Uzun yolda yoracak bir kıvamda. Yamaha MT-07 çıplak bir motor olduğu için rüzgar koruması yok ve elbette rüzgar yiyeceksiniz. Ama makinanın tarzı bu. MT’yi alan zaten rüzgarına katlanmaya razıdır diye düşünüyorum.

Motosiklet bu hacme göre gayet kıvrak. Bence hem şehir içinde hem otobanda kullanmaya çok müsait. Amortisörler güzel çalışıyor. Türkiye’ye hem ABS’li hem de ABS’siz olarak iki çeşidi de geliyor. Ben ABS’siz olanını kullandım ve frenler kaymak gibi. Yani bu motor hem gidebiliyor, hem de durabiliyor. Eminim ABS’lisi çok daha güzeldir.

Yamaha MT 07’nin tasarımı da gayet güzel. Önden arkaya doğru giderken yakıt deposunun olduğu noktaya odaklı kaslı bir görüntüsü var. Karakteristik özelliklerini, yani hem güçlü hem de çevik olabilme özelliklerini tasarımda da yansıttığını düşünüyorum. 175cm boyumla çok rahat ettiğimi söyleyebilirim. (Boyunuz 190'ın üzerindeyse MT-07 size küçük gelebilir.) Yalnız gidonun bağlantı noktasının aşağısına doğru titreşimi azaltma maksatlı eklendiğini düşündüğüm ekstra bir parça konulmuş. Gidonun üzerine baskı uyguladığınızda veya fren yaparken alet öne doğru saçma bir şekilde kaykılıyor. Bence bu durum bu denli güçlü bir makinada sürüş güvenliğini ciddi seviyede düşürüyor. Bu özelliği ile Yamaha MT-07 benim gözümde ciddi derecede değer yitirdi. Aynaları da sevmediğimi söylemem gerek. Ben arkayı görmekte çok zorlandım. Çoğu zaman dirseklerimi ve omuzlarımı görmekten kurtulamadım.

Motor hacmine göre harcadığı yakıt fena değil. Aslında ben ne kadar yaktığına kendim bakamadım. Ancak resmi veri olarak 100km ortalamada yakıt tüketim değeri 4,3lt olarak verilmiş. Değerin normal olduğunu düşünüyorum. Yamaha MT-07 enjeksiyonlu motora sahip olduğu için yakıtınız çok azalmadan deponuzu doldurmanızı tavsiye ediyorum.

Genel olarak kendimce değerlendirirsem, Yamaha MT-07 asi, haşarı, çılgın bir makine. Fiyat/Performans canavarı. Tecrübeli arkadaşların tercih edebileceği güzel bir motosiklet. Ama bana pek uymadı. Herşeyden önce güvenli gözükmedi. Virajlarda dengesiz olması, ufacık bir sarsıntıda gaz koluna fazla dokunma ihtimalinizin bulunması bana göre hep muamma. 180küsur kiloluk ağırlığı hissettirmemesi, kısa mesafelerde konforlu sürüş sunması gayet hoş. Bu makinanın üzerinde hızlanmadan durmak o kadar zor ki. Yani o çılgın ivmelenmeyi yaşamak istiyor insan. Öndeki araçları sollamak, hep MT-07 ile yalnız kalmak istiyorsunuz. Her türlü coşan coşturan bir motosiklet olduğu için kullanan arkadaşların çok dikkatli olması, kurallara uyması gerektiğini hatırlatıp bu tip makinaların üzerinde çocuklaşmadan olgunca kullanmalarının lazım geldiğini salık veriyorum.


YAMAHA MT-07 Teknik Bilgiler:

Motor tipi 2-silindir, sıvı soğutmalı, 4-zamanlı, DOHC, 4-subap
Motor hacmi 689 cm³
Çap x Strok 80,0 mm x 68,6 mm
Sıkıştırma oranı 11,5 : 1
Maksimum güç 55,0 kW (74,8PS) @ 9.000 dev/dk.
Limitli güç versiyonu 35,0 kW
Maksimum tork 68,0 Nm (6,9 kg-m) @ 6.500 dev/dk.
Yağlama Islak karter
Debriyaj tipi Islak, Çoklu disk
Yakıt sistemi Yakıt enjeksiyonu
Ateşleme sistemi TCI
Çalıştırma Elektrik
Şanzıman Sıralı, 6 vites
Son aktarım Zincirli

Şasi
Şasi Diamond
Ön süspansiyon Teleskopik çatal
Ön teker hareketi 130 mm
Kaster Açısı 24º 50
Kaster mesafesi 90 mm
Arka süspansiyon Salınım kolu, (mafsallı)
Arka teker hareketi 130 mm
Ön fren Hidrolik çoklu disk, Ø 282 mm
Arka fren Hidrolik tek disk, Ø 245 mm
Ön lastik 120/70 ZR 17M/C(58W) (Tubeless)
Arka lastik 180/55 ZR 17M/C(73W) (Tubeless)

Boyutlar
Toplam uzunluk 2.085 mm
Toplam genişlik 745 mm
Toplam yükseklik 1.090 mm
Sele yüksekliği 805 mm
Tekerleklerarası mesafe 1.400 mm
Minimum yerden yükseklik 140 mm
Ağırlık (dolu yağ ve yakıt tankı dahil) 179 kg / ABS 182 kg
Yakıt tankı kapasitesi 14 L
Yağ tankı kapasitesi 3,0 L
Sayfa: