DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Zahter otu(Dağ kekiği)Toplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
(#744) no'lu tecrübede kahvaltılık zahterden bahsetmiştim. Şimdiyse zahter otunun kendisinden ve yararlarından bahsetmeye çalışacağım.

Küçük yaşlardan beri başım ağrıdığında veya grip, nezle gibi hastalıklara yakalandığımda annem o kimyasal ilaçlardan vermek yerine gayet doğal, sağlıklı bir ot olan zahteri kaynatıp içirirdi bana. Tadı çok çirkin olduğu için içmek istemezdim, annem zorla bütün bardağı bitirmem için diretirdi, ben de istemeye istemeye içerdim. Sonrasında verdiği rahatlık iyi ki içmişim dedirtirdi. Zaman geçtikçe annemin söylemesine gerek kalmadan baş ağrılarımda ve özel günlerdeki karın ağrıları, mide bulantılarında bu şifalı çayı hazırlayıp içmeye başladım. Çevremdeki birçok insana da anlattım ve hatta fazladan zahter varsa hasta olduklarında vs onlara da verdim. Hepsi de zahterin çok iyi geldiğini söylediler.
Ayrıca grip, nezle gibi hastalık durumlarında maximum performans alabilmek için ıhlamur, az miktarda toz zencefil, zahter karıştılırıp kaynatılıp sonrasında şeker yerine bal konulup hazırlandığında daha ilk içimde boğazınızdan akan bu şifa çayının size hemen iyi geldiğini, boğazınızı yumuşattığını ve rahatladığınızı hissedeceksiniz. Bu bahsettiğim karışımı mutlaka deneyin, günde 2 veya 3 kere hazırlanıp içildiğinde birkaç günde iyileşip ayağa kalkacaksınızdır. :)

Zahter özellikle yeşil olarak Mart,Nisan,Mayıs aylarında bulunmaktadır ve yöresinde kurutularak veya dondurularak, ayrıca bir kavanozda Zeytinyağı ilavesi işle muhafaza edilmektedir.
Çay olarak kullanılmasının dışında salatalara, soslara, çorbalara, et ve sebze yemeklerine katılır. Faydaları ise şu şekildedir:
Hazmı kolaylaştırır.
Kalp çarpıntısını giderir.
İştah açar.
Sinirleri kuvvetlendirir.
Bağırsak hastalıklarında iyileştiricidir.
Böbrek hastalıklarında koruyucu görevi vardır.
Mesane ağrısını dindirir.
Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir.
Mikrop öldürücüdür.
Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
İdrar söktürür.
Mantar şikayetlerine karşı faydalıdır.


Belki denemek istersiniz diye bir de zahter salatasının tarifini vereceğim:

MALZEMELER:
50 gr taze kekik
1 adet domates
2 dal yeşil soğan
Bir kaç dal maydanoz
Tuz
3 yemek kaşığı nar ekşisi
3 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı
1 tatlı kaşığı pul biber

HAZIRLANIŞI:
Kekikler güzelce yıkanıp suyu süzüldükten sonra ince ince doğranır,soğan ve maydanozlarda yine ince ince doğranır.Üzerine minik minik doğranmış domatesler eklenir,zeytinyağı,nar ekşisi,tuz ve pul biber de ilave edilerek parmak uçlarıyla hafif ovuşturarak karıştırılır.
Sayfa: