DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Zara markasının ismi nereden geliyor?Toplam 6 fotoğraf bulunmaktadır
Massimo Dutti, Oysho, Stradivarius, Berska, Pull and Bear markaları gibi Inditex grubu bünyesinde bulunan Zara'nın ismi nereden geliyor? Geçen gün bir dergide bazı çok ünlü markaların isimlerinin nereden geldiğiyle ilgili bir yazı okudum, Zara'nın hikayesini sizlerle de paylaşmak isterim.

Zara, 1975'te gömlek terzisi Amancio Ortega tarafından kuruldu. Ortega'nın, İspanya'nın La Coruna ilinde açacağı mağazasının adı için güzel bir fikri vardı. Nikos Kazancakis'in aynı isimli romanından uyarlanan "Zorba" filmini izlemiş ve çok beğenmişti, markasının adı da "Zorba" olacaktı.
Mağazasının tabelasına ZORBA yazdırmak için tabelacıyla harfleri şipariş etti. Bu arada mağazasının açılışını duyuran broşürleri de çevreye dağıtıyordu. Civardaki bir bar sahibi broşürü gördü ve Ortega'nın kapısına geldi. Sahibi olduğu barın adı da Zorba idi ve sonradan gelenin adını değiştirmesi icap ederdi.

Harfler çoktan hazırdı ve epey de para harcanmıştı. Amancio Ortega elindeki harflerle yeni bir isim oluşturmalıydı. Markasının adının "Z" ile başlamasını istiyordu. Z'yi başa koyarak çeşitli kombinasyonlar denedi. ZARA'nın basitliği ve tınısı hoşuna gitmişti.
Tabelacıdan "O" ve "B" harflerini iptal etmesini istedi ve bir tane daha "A" sipariş etti. 1998-2002 yılları arasında %146 ile Dünya'nın en hızlı büyüyen moda firması haline gelen ve şu an iki binden fazla şubesi olan ZARA'nın ismi bu şekilde ortaya çıktı.

ZARA gelirinin sadece %0,3'ünü pazarlamaya harcıyor, mağaza içi deneyimi ve ellerde dolanan ZARA poşetlerini reklamlara tercih ediyor.
Amancio Ortego şimdi İspanya'nın en zengin insanı, Avrupa'nın en zenginlerinden biri ve 2013 Forbes listesine göre Dünya'nın en zengin 3. kişisi.
Sayfa: